Wiadomości z Łazisk Górnych

Na pomoc bolącym plecom

 • Dodano: 2019-04-23 12:30

Ból pleców to dolegliwość bardzo powszechna, mająca wiele przyczyn. Dlatego też postawienia precyzyjnej diagnozy co do przyczyn, jest bardzo utrudnione. Ból może dotyczyć wszystkich odcinków kręgosłupa, od szyi do kości ogonowej i najczęściej ma związek z wieloletnim przeciążeniem, jak również ze zmianami reumatycznymi lub zwyrodnieniowymi. Można się jednak pokusić o usystematyzowanie przyczyn.

 Co najczęściej bywa powodem bólów?

 • Bóle przeciążeniowe. Na skutek ciężkiej pracy z zaangażowaniem kręgosłupa, może dojść do skurczów mięśni i naderwania wiązadeł.
 • Dyskopatia. Jest to wypadniecie dysku międzykręgowego lub jego wysunięcie. Tworzy się przepuklina i ból daje o sobie znać w zależności od umiejscowienia problemu. Na przykład przy przepuklinie lędźwiowej, trudny staje się skłon w przód, a przy piersiowej, ból sprawia kaszel czy głośny śmiech.
 • Kompresyjne złamanie kręgów. Problem zachodzi wtedy, gdy kości kręgów są zbyt słabe, żeby utrzymać ciężar kręgów które są powyżej. Dzieje się tak najczęściej przy zaawansowanej osteoporozie.
 • Zwężenie kanału kręgowego. Schorzenie zwane Stenozą, daje ból przy próbie wyprostowania kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
 • Spondylolisteza. W tym wypadku kręgi ześlizgują się nieznacznie z siebie, ale powoduje to szereg problemów, takich jak: trudności z chodzeniem, niemożność wyprostowania nóg w stawach biodrowych i silne bóle pleców.
 • Zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe. Zwyrodnienia kręgosłupa w postaci Spondylozy powodują ból w każdym jego odcinku. Tworzące się wtedy na kręgach guzkowate narośla, dotykają do nerwów. Czasem wystarczy mała zmiana na drodze przebiegu nerwu, żeby zaistniał problem w postaci bólu.

 Jak można sobie pomóc ćwiczeniami?

  W walce z bólem pleców mogą być przydatne ćwiczenia. Na ogól dzielą się one na rozciągające, rozluźniające, mobilizujące i wzmacniające.

 1.  Rozciąganie kręgosłupa polega na skupieniu się na mięśniach kulszowo - goleniowych. Najczęściej polega to tym, że z pozycji leżącej unosi się nogi, splatając ręce pod kolanami i z całej siły przyciąga się je do siebie tak mocno, żeby pośladki oderwały się od podłogi. Wskazane wykonanie 10 powtórzeń.
 2. Rozluźnienie kręgosłupa to proste ćwiczenia w różnych odmianach, mające na celu na przemian napinanie i rozluźnianie mięśni w okolicy kręgosłupa z jednoczesnym ich rozgrzewaniem. Ćwiczenia te nie powinny być zbyt forsujące i możliwe do wykonania w każdych warunkach.
 3. Ćwiczenia mobilizujące mają za zadanie uelastycznić, czyli przygotować mięśnie do ćwiczeń wzmacniających. Jedno z nich polega na zgięciu nóg i przysunięciu ich do pośladków. Następnie podnosi się i obniża odcinek krzyżowy kręgosłupa. Najlepiej robić to jednocześnie oddychając: podnoszenie - wdech i obniżanie - wydech.
 4. Wzmacnianie mięśni kręgosłupa, żeby lepiej sobie radziły z przeciążeniami. W tym przypadku dostępnych jest wiele ćwiczeń, niektóre nawet pamięta się z lekcji wychowania fizycznego. Trzeba jednak zawsze pamiętać, żeby ćwicząc nie rzucać się od razu na zalecaną liczbę powtórzeń. Zastały i bolący kręgosłup może źle znieść pierwsze dni aktywności.

Niestety ćwiczenia te najlepiej wykonywać po konsultacji z fizjoterapeutą, ponieważ źle wykonane może czasem zaszkodzić. Bez konsultacji można co najwyżej wykonywać lekkie ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie szkieletowe. W pozostałych przypadkach dobrze jest skorzystać z takiego miejsca jak Gabinet Masażu Łaziska Górne - Leczymy Łaziska, gdzie można uzyskać fachową pomoc w postaci konsultacji w sprawach ćwiczeń i masażu leczniczego. Gabinet masażu znajduje się w budynku Proelmedu, przy ulicy Staszica 4a.

 Gimnastyka przy bólach kręgosłupa może być pomocna, ale świetnie rezultaty daje profesjonalny masaż kręgosłupa i jego okolic. Techniki masażu zazwyczaj dostosowane są do konkretnego schorzenia. Masaż nie tylko uśmierza ból, ale także reguluje napięcie mięśniowe. Poprawia ukrwienie i likwiduje zastoje żylne i limfatyczne. Poprawia również fizjologię skóry, wygładza ją i uelastycznia.

 

Komentarze (2)    dodaj »

 • Tomek

  Polecam Pana Michała masaż na najwyższym poziomie, po prostu ręce które leczą.

 • Staszek

  Jak iść to do sprawdzonych masażystów fizjoterapeutów, jestem z Dąbrowy Górniczej i chodzę na masaże i rehabilitacje do Centrum Modelowania Sylwetki Olimpus, ludzie tam wiedza co i jak zrobić.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.