Zastosowanie kontenerów morskich jest bardzo szerokie i nie ogranicza się jedynie do transportu morskiego. To właśnie jednak fracht morski w największym stopniu bazuje na tego typu konstrukcjach. Do czego dokładnie stosowane są kontenery morskie, jakie są ich rodzaje i gdzie można w taki kontener się zaopatrzyć?
Kontenery morskie i ich rodzaje
Transport morski to dość specyficzny sposób tranzytu towarów, który z jednej strony należy do najbardziej wydajnych, a z drugiej wymaga specjalnego zabezpieczenia przewożonych rzeczy. Warto tutaj zauważyć, że transport morski stanowi około 80 procent wolumenu przewozów w globalnych obrotach towarowych. Rocznie drogą morską podróżuje około 11 miliardów ton towarów. I tutaj pojawiają się kontenery morskie, bez których nie można by realizować frachtu morskiego. Czym one dokładnie są?
Kontener morski jest znormalizowaną konstrukcją, która służy do transportu drogą morską różnego rodzaju towarów. W zależności od rodzaju kontenera może być to drobnica, różnego rodzaju maszyny i pojazdy, materiały budowlane czy artykuły spożywcze. Kontenery morskie umożliwiają przetransportowanie praktycznie każdego rodzaju produktu. Przy czym są one wykonane ze specjalnej stali, odpornej na działanie czynników atmosferycznych, co w pełni zabezpiecza towar.
Pomimo swojej uniwersalnej konstrukcji kontenery morskie różnią się pomiędzy sobą gabarytami i funkcjonalnością. W ten sposób mamy przykładowo:
- kontenery uniwersalne
- kontenery chłodnicze
- kontenery specjalistyczne
- kontenery gabarytowe
Co istotne, nie tylko spedycja morska korzysta z kontenerów morskich. Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie i w jaki sposób można skorzystać z takiego kontenera?
Kontenery morskie wynajem i zakup
Ze względu na swoją wyjątkową budowę, kontenery morskie znajdują także zastosowanie w transporcie kolejowym, drogowym oraz lotniczym. Są one przenoszone zazwyczaj za pomocą specjalistycznego dźwigu z kontenerowca na naczepę ciągnika siodłowego lub specjalne wagony kolejowe. Ponadto kontenery morskie w ostatnich latach znalazły również zastosowanie stacjonarne. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykorzystanie kontenerów jako magazynów czy obiektów zaadaptowanych na przestrzeń biurową, handlową, a nawet mieszkalną.
W zależności od potrzeb oraz planowanego zastosowania, kontenery morskie można wynająć albo kupić. W przypadku transportu morskiego kontener morski często jest wynajmowany. W przypadku mniejszej ilości frachtu można także wynająć miejsce w kontenerze w postaci określonej liczby palet. Kontenery kupują zazwyczaj firmy importowe lub eksportowe. Robi się to także wtedy, gdy planuje się ich wykorzystanie na lądzie na przykład w postaci magazynu czy biura.