Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak zaoszczędzić przy podwyżkach cen OC

  • Dodano: 2017-02-22 06:30, aktualizacja: 2017-02-22 12:49

Podwyżki cen OC są niezaprzeczalne i dotykają każdego kierowcy. Od 2015 r. składki wzrastają w szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, że trend ulegnie zmianie. Co więcej, dane z początku 2017 r. pozwalają przewidywać, że ceny OC zapewne będą jeszcze większe. Jak się bronić przed podwyżkami? Skorzystaj z pięciu przydatnych porad, które przedstawiamy w niniejszym artykule.

1. Porównuj oferty
Ubezpieczenie OC jest dla każdego kierowcy takie samo. Bez względu na towarzystwo działa zawsze identycznie, zapewniając finansową ochronę przed skutkami szkód wyrządzonych w ruchu ulicznym. Dlatego jedynie cena jest warta uwagi przy wyborze OC – inne czynniki można sobie odpuścić, jeżeli kalkulacje uwzględniając kupno wyłącznie obowiązkowej polisy. Wobec tego, że przepłacanie nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia, kluczem do sukcesu staje się znalezienie najtańszej oferty.
W celu znalezienia najatrakcyjniejszej oferty warto sięgnąć po porównywarkę OC i AC najtaniej u agenta, w ramach której zebrano kilkadziesiąt ofert i umożliwiono porównanie ich ze sobą. Wystarczy uzupełnić formularz, żeby system wiedział, dla jakiej osoby i jakiego samochodu przeprowadzić kalkulację. Następnie oczom użytkownika ukazują się oferty ubezpieczycieli z indywidualnie obliczoną składką, posegregowane od najtańszej do najdroższej. Nic nie stoi również na przeszkodzi, żeby od razu zakupić wybraną polisę.

2. Dopisz współwłaściciela do polisy
Jako że „ofiarami” podwyżek OC padają przede wszystkim młodzi i niedoświadczeni kierowcy, których dotykają one najbardziej, niniejsza porada jest specjalnie dla nich. Jeśli masz mniej niż 27 lat lub dopiero co rozpoczynasz przygodę ubezpieczeniową i nie posiadasz dużych zniżek, możesz dopisać do polisy bardziej doświadczonego kierowcę z wysokimi zniżkami. Oznacza to ni mniej, ni więcej znaczące (nawet 50% pierwotnej wartości) obniżenie finalnej ceny OC, która staje się znośna i nie tak bolesna dla kieszeni.

3. Jedź bezpiecznie
Jednym z ważnych aspektów wpływających na wysokość składki OC jest bezszkodowa jazda. Im dłużej posiadasz ubezpieczenie i nie powodujesz szkód w ruchu drogowym, tym niższa staje się Twoja składka po upływie każdego roku. W ten sposób w ciągu kilka lat możesz wypracować zniżki w maksymalnej wysokości 60%.
 

4. Zamelduj się w mniejszej miejscowości
Zameldowanie w dużej aglomeracji automatycznie powoduje podwyżkę OC – nie bez powodu najwięcej płaci się za ubezpieczenie we Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie. Wniosek jest jeden: zameldowanie w małej miejscowości powoduje obniżkę polisy. Różnice mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent!
 

5. Opłać składkę w jednej racie
Wielu kierowców, szczególnie młodych, preferuje płatność ratalną, co pozwala co prawda na jej rozłożenie w czasie, ale powoduje podwyżkę składki. Opłacenie OC w czterech lub dwóch ratach zawsze będzie sumarycznie droższe aniżeli uregulowanie należności w jednej racie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.