Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak poprawnie nazwać prawnika?

  • Dodano: 2020-08-20 10:30, aktualizacja: 2020-08-24 10:59

Zdecydowana większość społeczeństwa określa prawników jako mecenasów lub adwokatów. Tak naprawdę w skład tego zawodu wchodzi wiele różnych profesji, a co za tym idzie wymusza to stosowanie odpowiedniego nazewnictwa. Jak zatem poprawnie nazwać danego prawnika?

Zakres usług prawników

Usługi oferowane przez prawników w Polsce są naprawdę bardzo szerokie, obejmują przede wszystkim:

  • udzielanie porad prawnych,
  • sporządzanie opinii, umów, wniosków oraz pism procesowych,
  • reprezentacja klienta przed sądami, bankami oraz organami administracji publicznej,
  • wyjaśnianie zawiłości i problemów prawnych wraz z doradztwem najlepszej taktyki procesowej.

Jedną z podstawowych usług oferowanych przez każdego adwokata jest zastępstwo procesowe – w skrócie polega ono na dokonywaniu czynności przed sądem w imieniu swojego klienta.

Która nazwa prawnika jest właściwa?

W Polsce funkcjonuje wiele określeń prawników, choć tak naprawdę najczęściej stosowanym sformułowaniem jest „mecenas”.

Prawnikiem możemy nazwać tak naprawdę każdego kto ukończył wyższe studia w Polsce lub za granicą i posiada co najmniej tytuł magistra prawa. Oczywiście dotyczy to w takim samym stopniu doktorów, doktorów habilitowanych czy też profesorów tego kierunku.

Do grupy prawników mogących wykonywać swój zawód w Polsce zaliczmy:

  • radców prawnych,
  • adwokatów,
  • komorników,
  • notariuszy,
  • prokuratorów,
  • sędziów,
  • doradców prawnych,
  • rzeczników patentowych.

Powszechnie przyjęło się, że adwokaci zajmują się sprawami karnymi oraz rozwodowymi, natomiast radcy prawni wolą zagadnienia typowo cywilistyczne. Oczywiście każdy z przedstawicieli tych dwóch zawodów ma uprawnienia do poprowadzenia zarówno sprawy karnej, jak i cywilnej.

Zupełnie innym przedstawicielem zawodu prawniczego jest rejent. Tak naprawdę to archaiczne określenie notariusza, które w obecnych czasach odchodzi powoli w niepamięć. Bardzo często zdarza się, że klienci mylnie tytułują notariuszy mianem mecenasów. Jest błąd, ponieważ rejenci nie posiadają uprawnienia do reprezentowania swoich klientów przed sądami (za wyjątkiem niektórych czynności wieczystoksięgowych).

Jeśli zainteresował Państwa ten temat, warto zajrzeć na stronę https://lovekrakow.pl/aktualnosci/prawnik-mecenas-adwokat-rejent-czym-roznia-sie-te-nazwy_37142.html Odnajdziecie tam dokładniejsze informacje w temacie poprawnego tytułowania prawników w Polsce.

Prawnik – potrzebny czy nie?

Tak naprawdę nazewnictwo stosowane wobec przedstawiciela jakiegokolwiek zawodu prawniczego ma drugorzędne znaczenie. Dużo ważniejsze jest to czy taka osoba jest nam w ogóle potrzebna. W przypadku transakcji, których przedmiotem jest nieruchomość obecność notariusza jest niezbędna – umowa zawarta bez formy aktu notarialnego nie będzie po prostu skuteczna.

Podobnie będzie jeśli chodzi o zastępstwo procesowe przed Sądem Najwyższym – przepisy wprowadzają w tym zakresie tzw. przymus adwokacko-radcowski. W praktyce oznacza to, że strona która chce uczestniczyć w postępowaniu przed SN bezwzględnie musi być reprezentowana przez zawodowego pełnomocnika. Identyczna sytuacja zachodzi w przypadku procesów karnych, gdzie dana osoba jest oskarżana o popełnienie zbrodni (np. ciężkiego zabójstwa). W tych przypadkach oskarżony również musi posiadać własnego obrońcę, który jest zawodowym pełnomocnikiem (radcą prawnym lub adwokatem).

W pozostałych sytuacjach korzystanie z prawnika jest dobrowolne. Warto jednak sięgnąć po fachową pomoc, szczególnie jeśli sprawa znalazła swój finał na sali sądowej. Oczywiście w drobnych sprawach prawnicy stanowią także nieocenioną pomoc.

Polecamy także artykuł: https://zabrze.com.pl/is,gdzie-szukac-dobrych-informacji-o-rozwodzie,270925,919078.html

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405
https://adwokatslomka.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.