Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kołdry?

  • Dodano: 2019-08-05 15:45

Wybór odpowiedniego rozmiaru kołdry może wydawać się banalnie prosty, jednak wbrew pozorom jest to kwestia bardzo złożona i zależna od kilku czynników. Wyposażenie łóżka kupujemy raz na kilka lat, dlatego też warto wcześniej dobrze przemyśleć, jaka kołdra spełni nasze oczekiwania. Zanim wybierzemy się do sklepu, by podjąć ostateczną decyzję, powinniśmy przyjrzeć się naszym sypialnianym nawykom i dopasować nową kołdrę do naszych indywidualnych potrzeb. Jak zaopatrzyć się w kołdrę, która będzie szyta na naszą miarę?

Dziecko czy dorosły?

Wybór pościeli jest w szczególności zależny od wieku jej użytkownika. Dziecku, czy drobnemu nastolatkowi nie przyda się raczej bardzo szeroka i długa kołdra, która będzie stanowić dodatkowy ciężar i może doprowadzić do nadmiernego przegrzania organizmu. W przypadku małego użytkownika polecane są lekkie kołdry wykonane z hipoalergicznych materiałów, które zapewnią przepływ powietrza, a jednocześnie umiarkowanie ogrzeją w chłodniejsze dni. Dzieci rosną w zastraszającym tempie, należy zatem pamiętać o wymianie kołdry na większą, tak, by dziecko odczuwało komfort podczas snu. Rozmiar kołdry powinien być dostosowany do wzrostu, tak aby żadna część ciała nie pozostawała odkryta.

Jak duże łóżko?

Istotną kwestią jest również rozmiar łóżka, na którym znajdzie się nowa kołdra. Powinniśmy dobrać pościel w takim rozmiarze, aby okryła jej użytkownika i odrobinę przestrzeni po bokach. Ponadto należy zadbać, aby zakupiona kołdra nie sięgała do podłogi - w ten sposób unikniemy nie tylko niechcianych zanieczyszczeń takich jak kurz, ale również nieproszonych (np. pająków) w naszym łóżku. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem pościeli jest ta w rozmiarze 160x200, ponieważ może ona pełnić funkcję zarówno kołdry jedno - jak i dwuosobowej.

Samotnie czy w towarzystwie?

Bardzo ważna przy wyborze pościeli jest również ilość jej użytkowników - kołdry przeznaczone dla par są odpowiednio większe, niż te, których nabywcą będą osoby śpiące w pojedynkę. Wiele par śpiących razem decyduje się na zakup dwóch mniejszych kołder (np. 140X200 dostępna na www.posciel.to) w celu zapewnienia sobie większego komfortu - korzystanie z jednej kołdry może być uciążliwe, zwłaszcza kiedy jedna ze stron ma tendencję do szczelnego okrywania się. Aby uniknąć „pościelowych kłótni”, można również zaopatrzyć się w jedną kołdrę o rozmiarze 200x220.

Za ciepło czy za zimno?

Rozmiar kołdry ma też wiele wspólnego z indywidualnym odczuwaniem temperatury przez użytkownika. Jeśli z natury jesteśmy raczej skłonni do marznięcia, przyda nam się raczej większa kołdra, którą będziemy mogli okryć się od stóp, aż po samą szyję. Z kolei, gdy niezależnie od pogody ciągle jest nam gorąco, warto zastanowić się nad mniejszą wersją, która zapewni nam przewiew i kojący chłód w trakcie snu. Rozmiar kołdry pośrednio może być zależny także od pory roku – niektórzy wybierają mniejsze okrycie na lato, natomiast większe, gdy zapanuje zima. Takie rozwiązanie zapewnia większy komfort podczas spania nawet w najbardziej skrajnych temperaturach.

Dla wysokich czy dla krępych?

Budowa ciała odgrywa bardzo ważną rolę przy wyborze odpowiedniego rozmiaru kołdry. Wzrost i pozostałe wymiary naszej sylwetki warunkują to, jaka kołdra będzie dla nas najlepsza. Jeśli jesteśmy wysocy, ale drobnej budowy, najlepszą opcją będzie kupno pościeli niezbyt szerokiej, natomiast odpowiednio długiej. Dla osób o większej posturze odpowiedniejsza będzie kołdra szeroka, taka aby zakryła całą powierzchnię ciała. Z kolei dla osób niskiego wzrostu nie poleca się zakupu długich kołder - będą one tylko uciążliwie plątać się w dolnej części łóżka, co niewiele wspólnego ma z komfortem snu.

Wybór odpowiedniego rozmiaru kołdry może wydawać się drobnym szczegółem, jednak poświęcając na to choć krótką chwilę możemy zapewnić sobie komfort spania, który jest bardzo istotny do prawidłowego funkcjonowania. Aby w pełni wypocząć, musimy mieć odpowiednio wyposażone łóżko -nie uda nam się zrelaksować z dodatkowym ciężarem zbyt dłużej kołdry plączącej nam się w nogach, zdrowy sen nie będzie możliwy, jeśli zmarzniemy w nocy przez odkryte części ciała. Rozmiar kołdry zależy przede wszystkim od naszych osobistych upodobań, dlatego warto przyjrzeć się swoim sypialnianym nawykom, by dokonać właściwego wyboru.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.