Wiadomości z Łazisk Górnych

Codzienne funkcjonowanie z chorobą refluksową - co jeść i jak o siebie dbać?

  • Dodano: 2022-04-05 13:15

Odczuwasz nieprzyjemne pieczenie w okolicy żołądka i przełyku? Nie możesz zasnąć z powodu zgagi? Niektóre pokarmy Ci nie służą? Możesz mieć refluks. Zobacz co zrobić, żeby złagodzić jego objawy. 

Czym jest choroba refluksowa?

Choroba refluksowa spowodowana jest zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W zasadzie prawidłowa nazwa tej przypadłości to refluks żołądkowo-przełykowy lub GERD. Najczęstszą przyczyną refluksu jest niedomykanie się dolnego zwieracza żołądka, który znajduje się tuż przy jego wejściu. U zdrowych osób, podczas przełykania pokarmu, mięsień ten rozluźnia się na kilka sekund, a następnie zamyka. U osób chorujących na GERD dochodzi do dłuższego braku skurczu zwieracza. W efekcie treść pokarmowa może wracać z żołądka do przełyku. Do innych przyczyn refluksu zalicza się przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego, która polega na przesunięciu części żołądka w kierunku klatki piersiowej przez przełyk.

Jakie są objawy choroby refluksowej?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, które towarzyszy tej chorobie jest zgaga, które najczęściej towarzyszy charakterystyczne pieczenie w przełyk, ale nie zawsze. Do innych objawów należy zaliczyć ból za mostkiem, kaszel, zazwyczaj zaraz po posiłku, kwaśne odbijanie, pieczenie w nadbrzuszu, chrypka, częste nudności i wymioty, ubytki zębowe, próchnica, nieprzyjemny zapach z ust, częste zapalenia krtani, gardła, zatok, dysfagia, czyli trudności w przełykaniu. Pamiętajmy jednak, że to lekarz diagnozuje chorobę. Nawet jeśli mamy wiele objawów z powyższej listy, nie musi to oznaczać, że cierpimy na refluks. Warto udać się do gastrologa, który wykona niezbędne badania i określi dalszy proces leczenia.

Dieta na refluks – czego należy unikać?

Jeśli mamy zdiagnozowaną chorobę to warto mieć świadomość, że istnieje specjalna dieta na refluks, która eliminuje najbardziej szkodliwe składniki. Wśród nich należy wymienić potrawy na bazie mleka i jego przetworów, które zwiększają wydzielanie soku solnego. W ten sposób nasilane są wszelkie dolegliwości związane z chorobą. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie wyeliminować takie potrawy. Warto je ograniczyć. Unikać powinniśmy także mocnych przypraw takich jak papryka, curry, pieprz, chili, gdyż zwiększają wydzielania kwasu żołądkowego. Nie powinniśmy również spożywać alkoholu, kakao, czekolady i wyrobów czekoladowych. Warto również ograniczyć napoje gazowane oraz buliony i wszelki kostki bulionowe.

Refluks żołądkowo-przełykowy – jak powinna wyglądać właściwa dieta?

Właściwa w diecie refluksowej obróbka termiczna to gotowanie, gotowanie na parze i duszenie. Same posiłki należy spożywać 5-6 razy dziennie – mniejsze porcje, ale częściej. Do samej diety na refluks należy włączyć cielęcinę, drób, ryby, marchew kalafior, szpinak, szparagi. Poleca się również spożywanie kaszy manna oraz jęczmiennej. Warto również zwrócić uwagę na biały ryż, jajka, szałwię, koper. Jeśli chodzi o owoce, to zaleca się jabłka, ale bez skórki, winogrona, morele, banany. Nie można zapomnieć o prawidłowym nawodnieniu organizmu, można również sięgać po herbaty ziołowe, niegazowane wody mineralne.

Prawidłowy styl życia przy GERD

Dieta refluksowa jest niezwykle ważna, ale należy pamiętać również stylu życia. Warto wiedzieć, że pewne nawyki mogą mieć wpływ na nasilenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Należy zatem ograniczyć palenie tytoniu, które osłabia napięcie dolnego zwieracza przełyku, leżenie po posiłku oraz nadmierną aktywność. Niewskazana jest także obcisła bielizna i odzież, która może podnosić ciśnienie w jamie brzusznej. Należy również  unikać zgiętej pozycji ciała. Warto zadbać o prawidłowy styl życia i zniwelować objawy tej choroby.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.