Wiadomości z Łazisk Górnych

Co zrobić w sytuacji podwójnego ubezpieczenia OC?

  • Dodano: 2019-04-24 15:00

Wykupiłeś polisę OC w nowej firmie ubezpieczeniowej, ale zapomniałeś rozwiązać umowę w poprzedniej? W takiej sytuacji obaj ubezpieczyciele zarządają od Ciebie dokonania opłaty za składkę. Przekonaj się, co możesz zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego wydatku. Poznaj sposób na wyjście z sytuacji podwójnego ubezpieczenia!

Mam podwójne ubezpieczenie OC...i co teraz?

W sytuacji podwójnego ubezpieczenia możesz skontaktować się z Rzecznikiem Ubezpieczonych. W skład jego obowiązków wchodzi m.in. rozpatrywanie indywidualnych wniosków i spraw, do których również zalicza się wykupienie OC w dwóch towarzystwach. Przekonaj się, jakie inne problemy pomoże Ci rozwiązać rzecznik: Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?.

Czy mogę zrezygnować z OC?

Jako osoba podwójnie ubezpieczona masz prawo do zrezygnowania z jednej z wykupionych polis. Ale uwaga: dotyczy to tylko OC posiadanego wcześniej! Dzięki szybkiemu rozwiązaniu kłopotliwej sytuacji będziesz zobligowany do zapłacenia jedynie za okres rzeczywistego działania ochrony, czyli od dnia automatycznego przedłużenia polisy OC do dnia wypowiedzenia.

W jaki sposób zrezygnować z OC?

Wypowiedzenia OC dokonuje się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku u ubezpieczyciela. Każdy powód rozwiązania umowy wymaga innej podstawy prawnej. W sytuacji podwójnego ubezpieczenia jest to art. 28a z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku.

Wniosek ma postać formularza - znajdziesz go np. na stronie ubezpieczyciela. Przygotuj informacje takie jak: dane osobowe właścicieli samochodu, dane pojazdu, dane towarzystwa i numer polisy. Ostatni element to przedstawiona wyżej podstawa prawna, dzięki której ubezpieczyciel rozwiąże umowę ze skutkiem natychmiastowym. Warto bowiem wiedzieć, że gdybyś chciał przerwać ochronę OC tak po prostu, bez wyraźnego powodu, nie odzyskałbyś pieniędzy, a polisa obowiązywałaby do końca okresu ustalonego w umowie.

Jak złożyć wniosek wypowiedzenia OC?

Aby jak najszybciej rozwiązać sytuację podwójnego ubezpieczenia i nie tracić pieniędzy, dostarcz wniosek samodzielnie od oddziału lub wyślij go kurierem. Sprawdź na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, czy pozwala na dopełnienie formalności drogą e-mailową. Jeżeli tak, zeskanuj dokument i prześlij jeszcze tego samego dnia.

Gdzie zakupić tanie OC?

Niektórzy kierowcy wykorzystują przywilej natychmiastowego rozwiązywania umowy OC i specjalnie wykupują nowe ubezpieczenie, by nie czekać na zakończenie polisy, która jest droższa. Zamiast stawiać się w tej stresowej sytuacji, zapisz w kalendarzu lub telefonie datę wygaśnięcia ochrony. Kiedy będzie się zbliżać do końca, użyj porównywarki polis komunikacyjnych i znajdź lepsze rozwiązanie. Wykup je i dopiero wówczas zrezygnuj ze starego. W ten sposób zabezpieczysz swoje finanse, a także zadbasz o ciągłość OC.

Jak obniżyć składkę OC?

Jeżeli po użyciu kalkulatora OC wciąż uważasz, że oferowane Ci przez towarzystwa ubezpieczeniowe składki są zbyt wysokie, skorzystaj ze sposobów na obniżenie ceny. Jednym z najpopularniejszych jest dorejestrowanie drugiego właściciela auta. Musi być to kierowca, któremu przysługują liczne zniżki.

Szybsze i niewymagające wizyty w urzędzie rejestracji sposoby to załata za cały rok OC z góry lub wykupienie polisy w towarzystwie współpracującym z bankiem, w którym masz rachunek. Poszukaj tricków na obniżenie składki w internecie: na blogach o oszczędzaniu i forach.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Michał

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.