Wiadomości z Łazisk Górnych

Wybuch metanu w kopalni w Czechach. 12 polskich górników nie żyje

  • Dodano: 2018-12-21 11:30, aktualizacja: 2018-12-21 12:53

Wczoraj o godzinie 17.16 w kopalni węgla w czeskiej Karwinie doszło do eksplozji metanu. W katastrofie zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków. Dziesięciu górników jest rannych. To mieszkańcy m.in.: Zabrza, Jastrzębia Zdroju i powiatów wodzisławskiego, cieszyńskiego. W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.

W momencie wybuchu pod ziemią pracowało 23 górników. W większości byli to Polacy. Przyczyną wybuchu był zapłon metanu, który spowodował zniszczenie niektórych zakładów górniczych. Prace podziemne zostały natychmiast wstrzymane. W katastrofie zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków.

Jeszcze w nocy 13 ratowników z Centralnej Stacji ratownictwa Górniczego w Bytomiu pojechało do kopalni w Karwinie, by wspomóc Czechów w akcji ratunkowej pod ziemią. Ciało jednego z górników wywieziono na powierzchnię, cztery ciała zlokalizowano, ośmiu ciał nie udało się jeszcze odnaleźć. Ze względu na wysokie stężenie metanu przerwano akcję ratowniczą. Kopalnia jest zamknięta. Mimo że ciał 8 górników jeszcze nie znaleziono, to przyjęto, że nie żyją — z powodu podziemnego pożaru oraz trujących gazów.

Na miejsce tragedii udali się premier Mateusz Morawiecki i szef czeskiego rządu Andriej Babisz. Premier wcześniej złożył rodzinom ofiar kondolencje za pośrednictwem Twittera.

W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej. Przyczyny tragedii będzie badała specjalna komisja, w skład której wejdą czescy śledczy, kierownictwo kopalni, przedstawiciel polskiej firmy, która zatrudniała górników i przedstawiciele związków zawodowych.

W związku z tragedią niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również