Wiadomości z Łazisk Górnych

Trzy inwestycje z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

  • Dodano: 2021-04-27 09:15

Trzy inwestycje Powiatu Mikołowskiego z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na dokończenie przebudowy ulicy Żorskiej w Orzeszu oraz modernizację ulicy Pszczyńskiej w Mikołowie i poszerzenie ulicy Chopina w Łaziskach Górnych nasz samorząd może otrzymać w tym roku prawie 5,5 miliona złotych.

– Przebudowa ul. Żorskiej w Orzeszu znalazła się na liście podstawowej zadań powiatowych dofinansowanych z rządowego Funduszu na terenie województwa śląskiego. Modernizacja ulicy Pszczyńskiej i Chopina są na liście rezerwowej – tłumaczy wicestarosta Powiatu Mikołowskiego Tadeusz Marszolik.

–  Jeżeli chodzi o ulicę Żorską w Orzeszu, to jest kontynuacja. Jesteśmy na ostatnim etapie tej inwestycji, wszystko idzie zgodnie z planem i w tym roku ją kończymy. Tutaj mamy największe rządowe dofinansowanie. Na realizację dwóch etapów to w sumie 4 mln 113 tysięcy złotych. Na drugi etap przebudowy tej drogi dostaniemy ponad 2 mln złotych. Kwoty dofinansowania, które są ujęte w oficjalnych zestawieniach z pewnością się jeszcze zmniejszą, ponieważ po przetargach te wartości dofinansowania automatycznie proporcjonalnie maleją. Tak samo jak udziały własne, w postaci wkładu finansowego gmin i powiatu – podkreśla wicestarosta Marszolik.

W pierwszym tygodniu kwietnia rozpoczął się pierwszy etap przebudowy ul. Pszczyńskiej w Mikołowie (od połączenia z DW 928 do skrzyżowania z ulicami Bandurskiego i Jodłową). To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych przez Powiat Mikołowski w tym roku. Również ona ma dużą szansę na dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, na razie jednak jest na liście rezerwowej.

– Przyznana nam kwota na rok bieżący to 2 mln 664 tysiące złotych. Jesteśmy również umówieni z władzami Mikołowa, że wkład własny finansujemy przy tej inwestycji wspólnie z gminą po połowie, więc nie powinno być problemów z terminowym ukończeniem pierwszego etapu modernizacji ul. Pszczyńskiej. W przyszłym roku planujemy etap drugi – dodaje wicestarosta.

– Ulicę Chopina w Łaziskach Górnych czeka przebudowa i poszerzenie. Będzie ona dużo bezpieczniejsza niż obecnie, tym bardziej że prowadzi do terenów przemysłowych. Codziennie jeździ tędy sporo dużych ciężarówek i TIR-y stanowią tu teraz problem. Natomiast po jej poszerzeniu komunikacja w tym rejonie znacznie się polepszy. Myślę, że i to zadanie uda się zrealizować w tym roku –  podsumowuje wicestarosta Tadeusz Marszolik.

Trzy inwestycje z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg / foto. Starostwo powiatowe w Mikołowie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również