Wiadomości z Łazisk Górnych

Rowerzyści pod wpływem alkoholu, a ich rowery z niewłaściwym wyposażeniem

  • Dodano: 2022-07-29 06:30, aktualizacja: 2022-07-28 22:16

W powiecie mikołowskim przeprowadzone zostały działania kontrolno-prewencyjnie "Bezpieczny cyklista".

Okres wakacyjny i sprzyjające warunki pogodowe powodują, że z przyjemnością przesiadamy się na rowery. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu wiąże się ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przedwczoraj od 6.00 do 22.00 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, wspomagani przez służby prewencyjne z komisariatów w Orzeszu i w Łaziskach Górnych skoncentrowali swoją uwagę na tej właśnie grupie użytkowników dróg.

Działania "Bezpieczny cyklista" w okresie trwających właśnie wakacji przeprowadzone zostały po raz trzeci. Wzięło w nich udział 17 policjantów. Skontrolowanych zostało 37 rowerzystów. Z tej grupy aż 26 osób naruszyło obowiązujące przepisy. Do głównych przewinień należało: jazda pod wpływem alkoholu, nieprawidłowe wyposażenie rowerów, a także przejeżdżanie przez oznakowane przejścia dla pieszych.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

W trakcie działań policjanci zachęcali rowerzystów do stosowania kasków ochronnych i kamizelek odblaskowych, które pomimo tego, że nie są obowiązkowe, znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Zakładając kask ochronny, chronimy bowiem głowę, która jest najbardziej narażona na urazy. Tym samym mamy szansę wyjść bez poważniejszych obrażeń w przypadku kontaktu z twardym podłożem. Natomiast kamizelka odblaskowa, ubranie w jaskrawym kolorze, opaski odblaskowe ułatwią kierowcy dostrzeżenie rowerzysty na drodze, który czasami zlewa się z otoczeniem nawet podczas dobrych warunków atmosferycznych.

Nie bez winy byli także kierujący samochodami. Oni też brani są pod lupę mundurowych podczas tego rodzaju działań. Ich niewłaściwe zachowanie (22 osoby) to zawsze realne zagrożenie dla niechronionych uczestników dróg.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również