Wiadomości z Łazisk Górnych

Rodzaje wózków widłowych i ich przeznaczenie

 • Dodano: 2022-09-14 11:45, aktualizacja: 2022-09-21 13:37

Wózki widłowe mają szerokie zastosowanie w transporcie, rozładunku oraz magazynowaniu produktów. Uniwersalne modele sprawdzą się dla większości zadań, warto jednak rozważyć specjalistyczne wózki widłowe. Dobór odpowiedniego wózka względem profilu przedsiębiorstwa pozwoli na jego efektywne zastosowanie. Na rynku znajdziemy szeroki wybór wózków widłowych podnośnikowych czołowych, wózków paletowych, a także zaawansowane wózki terenowe. Który wybrać dla swojego przedsiębiorstwa? Z artykułu poniżej dowiesz się, jakie są główne rodzaje i zastosowanie dla poszczególnych typów wózków widłowych.

Rodzaje wózków widłowych i ich przeznaczenie

W każdej dziedzinie wybór odpowiednich narzędzi jest kluczem do wykonania pracy efektywnie i możliwie niskim nakładem sił. Nie inaczej jest w przemyśle, budownictwie lub każdej innej branży, której elementem jest transport wewnętrzny produktu, jego rozładunek oraz magazynowanie. Wózki widłowe idealnie sprawdzają się w realizowaniu wszystkich tych czynności. Dzięki nim pobierzemy paletę bezpośrednio z wnętrza samochodu ciężarowego, przetransportujemy ją na drugi koniec hali produkcyjnej, a następnie umieścimy w magazynie na wysokości kilkunastu metrów – tuż pod sufitem. Wszystko to za pomocą wózka widłowego, chociaż nie jednego konkretnego. Oczywiście istnieją uniwersalne modele do pewnego stopnia realizujące wszystkie te zadania i często są one świetnym wyborem, jednak zdarzają się sytuacje, w których potrzebna jest bardziej specjalistyczna wersja wózka widłowego. Warto więc znać rodzaje i możliwości konkretnych wózków widłowych, aby optymalnie dopasować je do profilu swojego przedsiębiorstwa.

Wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe

Zacznijmy od wózków widłowych podnośnikowych. Jest to najbardziej powszechny rodzaj wózka widłowego. Jeśli poprosimy kogoś o wyobrażenie sobie wózka widłowego, poproszona osoba prawdopodobnie będzie miała przed oczami właśnie ten rodzaj wózka. Tego typu wózki są projektowane z myślą o wspomaganiu pracowników w podnoszeniu ładunków na określoną wysokość, transporcie i zdejmowaniu ich z wyższych części magazynu. Ze względu na napęd dzielimy je na wózki spalinowe i wózki elektryczne.

Pośród wózków jezdniowych podnośnikowych wyróżniamy wózki widłowe jezdniowe podnośnikowe czołowe, których zasada działania polega na równoważeniu się wagi ładunku z wagą samego wózka podczas podnoszenia towaru.

Niektóre wózki widłowe są wyposażone w maszt wewnętrzny, pozwalający na manipulowanie ładunkiem w momencie, gdy ten jest już podniesiony. Można w ten sposób np. precyzyjnie wsunąć paletę z ładunkiem do przodu, nie poruszając się przy tym samym pojazdem.

Ciekawym typem wózka widłowego jezdniowego jest ten, w którym operator podnoszony jest wraz z ładunkiem. Takie zastosowanie ma sens, gdy przy składowaniu towaru wymagana jest bardzo duża precyzja. Operator znajdujący się w niewielkiej odległości od ładunku jest w stanie dokładnie ocenić jego położenie podczas składowania, np. na wysokości kilku metrów.

Wózki widłowe paletowe

Nikt nie powiedział, że specjalistyczny wózek widłowy musi być maszyną bardziej złożoną i rozbudowaną. Właściwie wózki widłowe paletowe to najprostszy rodzaj wózka widłowego, jego podstawowa wersja nie wykorzystuje nawet napędu mechanicznego. Prostota takich wózków sprawia, że ich funkcjonalność jest raczej niewielka i sprowadza się w zasadzie do transportu ładunku z możliwością uniesienia go jedynie na kilkanaście centymetrów, jednakże owa prostota jest też ich największą zaletą. Ich cena jest relatywnie niska, podobnie jak koszt utrzymania (ten jest praktycznie zerowy), ponadto z racji, że takie wózki widłowe nie mają napędu mechanicznego, są niezawodne i łatwe w użytkowaniu oraz nie wymagają żadnych uprawnień. Wózek widłowy paletowy, ze względu na swoje rozmiary, jest bardzo zwrotny i ma bardzo mały promień skrętu, co jest szczególnie przydatne podczas pracy na niewielkiej przestrzeni. Na rynku dostępne są także elektryczne wózki widłowe paletowe. Nie wymagają one użycia siły, a niektóre modele umożliwiają poruszanie się na nich z niewielką prędkością, co znacznie poprawia komfort użytkowania i umożliwia wielogodzinną pracę z najwyższą wydajnością.

Wózki widłowe terenowe

Miejsce pracy wózków widłowych to nie tylko zamknięte hale i magazyny. Pojazdy te wykorzystywane są też w trudnych, czasami ekstremalnych warunkach. Jednak w takich sytuacjach niezawodność mogą zagwarantować jedynie wózki widłowe terenowe, oferujące duży udźwig, umożliwiające prace na grząskim terenie, niewrażliwe na wszelkiego rodzaju pyły i nieczystości. Można wykorzystać je np. do usuwania gruzu z placu budowy czy transportu towaru w tartaku. Wózki widłowe terenowe wyposażone są w opony o dobrej przyczepności, a także napęd na dwie osie, co sprawia, że maszyny te doskonale radzą sobie w trakcie jazdy po nierównościach.

Wózki logistyczne do holowania

Ciągniki logistyczne wprawdzie nie należą do rodziny wózków widłowych, są one jednak na tyle często wykorzystywane w obszarze transportu wewnętrznego, że warto o nich wspomnieć.

Wózki te idealnie sprawdzą się w obsłudze wszelkiego rodzaju linii produkcyjnych i montażowych, są także powszechnie wykorzystywane w branży lotniczej w terminalach pasażerskich lub na płycie lotniska. Pomimo niewielkich rozmiarów mogą przewozić ładunek o dużym ciężarze, gdyż są wyposażone w silnik o wysokim momencie obrotowym. Ich kompaktowy rozmiar pozwala na pracę w warunkach o ograniczonej ilości miejsca. Trójkołowa konstrukcja pozwala na obrót o 180 stopni na niewielkim obszarze.

Wózki logistyczne wykorzystują szereg ergonomicznych rozwiązań:

 • niewielka wysokość oraz często otwarta konstrukcja ułatwiająca wsiadanie do pojazdu,
 • daszek chroniący operatora przed opadami atmosferycznymi,
 • napęd na wszystkie koła,
 • przystępny dla użytkownika pulpit nawigacyjny,
 • system elektronicznej regulacji prędkości,
 • wielofunkcyjna tablica rozdzielcza ułatwiająca operatorowi kontrolę nad maszyną,
 • wskaźnik stanu naładowania akumulatora i wiele innych.

Wynajem wózków widłowych

Niezależnie od tego, na jaki wózek widłowy się zdecydujemy, warto rozważyć jego wypożyczenie zamiast kupna. Wynajem krótkoterminowy lub długoterminowy jest często doskonałą alternatywą dla zakupu nowego lub używanego wózka widłowego. Takie rozwiązanie może być doskonałe dla przedsiębiorstw, w których taki wózek widłowy nie byłby wykorzystywany cały czas, a np. jedynie kilka miesięcy w roku.

Kupno wózków widłowych

Jeśli jednak zdecydujemy się na kupno wózka widłowego, po wyborze takiego modelu, który odpowiada naszym potrzebom, powinniśmy także dostosować zakup do naszych funduszy. Oto trzy kwestie, które mogą stanowić dla nas dylemat podczas wyboru wózków w oparciu o cenę:

 • czy zakupić wózek nowy, czy używany?
 • jak dobry musi być stan techniczny wózka?
 • czy ewentualne serwisowanie wózka w przyszłości może być problematyczne (na przykład poprzez trudny dostęp części zamiennych)?

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jak widać, rodzajów wózków na rynku jest całkiem sporo. Co więcej, oferują one rozwiązania techniczne, na podstawie których możliwe jest dokonanie dużo bardziej szczegółowego podziału. Celem artykułu nie jest jednak stworzenie leksykonu wózków widłowych, powstał on z myślą o tym by ułatwić wybór odpowiedniego narzędzia do wykonania określonej pracy. Mamy nadzieję, że powyższa klasyfikacja będzie pomocna w ogólnym zorientowaniu się w możliwościach, jakie oferują wózki widłowe i w jaki sposób mogą wspomóc funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zachęcamy również do sprawdzenia naszej oferty i zapoznania się ze szczegółowymi opisami poszczególnych modeli wózków widłowych i ciągników elektrycznych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również