Wiadomości z Łazisk Górnych

Komendanci garnizonu mikołowskiego obchodzili Święto Niepodległości

  • Dodano: 2022-11-14 15:15

W 104. rocznicę odzyskania niepodległości we wszystkich gminach powiatu odbywały się uroczyste obchody. Komendanci garnizonu mikołowskiego wraz z władzami samorządowymi złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Mikołowie oraz pod obeliskiem Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych. Wzięli też udział w mszach świętych w intencji ojczyzny.

Obchody 11 listopada

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.

Delegacja przedstawicieli lokalnego samorządu, w której wziął udział Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie podinsp. Dariusz Klimczak wraz z Komendantem Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych podinsp. Sebastianem Krzysztofikien zebrała się pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w centrum Mikołowa, gdzie po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza, oddano hołd poległym w latach 1939 - 1945. Następnym punktem stał się, poświęcony Powstańcom Śląskim, obelisk w Łaziskach Górnych przy ulicy Jana Pawła II.

Coroczną tradycją są także, odprawiane w intencji ojczyzny, msze święte. Tym razem policjanci wzięli udział w nabożeństwie odprawionym w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Łaziskach Dolnych, gdzie tuż po nim, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Kopalni Bolesław Śmiały, odśpiewany został Hymn Państwowy. Podobnie było w centrum Orzesza, gdzie podczas uroczystości garnizon mikołowski reprezentował komendant miejscowego komisariatu kom. Rafał Ciesielski.

Wideo

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również