W 104. rocznicę odzyskania niepodległości we wszystkich gminach powiatu odbywały się uroczyste obchody. Komendanci garnizonu mikołowskiego wraz z władzami samorządowymi złożyli kwiaty i zapalili znicz pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Mikołowie oraz pod obeliskiem Powstańców Śląskich w Łaziskach Górnych. Wzięli też udział w mszach świętych w intencji ojczyzny.
Obchody 11 listopada
11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, odrodziło się Państwo Polskie. W tym dniu podpisano porozumienie pokojowe kończące I wojnę światową, a dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu. Mimo że proces odradzania się Rzeczpospolitej postępował stopniowo, to właśnie dzień 11 listopada 1918 roku uznaje się za umowną datę odzyskania Niepodległości. Święto to ustanowiono w 1937 roku i zniesiono po II wojnie światowej, a ponownie obchodzone jest od 1989 roku.
Delegacja przedstawicieli lokalnego samorządu, w której wziął udział Komendant Powiatowy Policji w Mikołowie podinsp. Dariusz Klimczak wraz z Komendantem Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych podinsp. Sebastianem Krzysztofikien zebrała się pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w centrum Mikołowa, gdzie po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza, oddano hołd poległym w latach 1939 - 1945. Następnym punktem stał się, poświęcony Powstańcom Śląskim, obelisk w Łaziskach Górnych przy ulicy Jana Pawła II.
Coroczną tradycją są także, odprawiane w intencji ojczyzny, msze święte. Tym razem policjanci wzięli udział w nabożeństwie odprawionym w parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Łaziskach Dolnych, gdzie tuż po nim, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Kopalni Bolesław Śmiały, odśpiewany został Hymn Państwowy. Podobnie było w centrum Orzesza, gdzie podczas uroczystości garnizon mikołowski reprezentował komendant miejscowego komisariatu kom. Rafał Ciesielski.