Wiadomości z Łazisk Górnych

1 maja – Święto Pracy 2021 wypada w sobotę. Czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?

  • Dodano: 2021-04-21 14:15

W roku 2021 Święto Pracy 1 maja wypada w sobotę. Czy w takim wypadku pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny? Sprawdź, czy możesz przedłużyć sobie majówkę!

Nadchodzące Święto Pracy 1 maja w roku 2021 przypada w sobotę, dlatego zgodnie z Kodeksem Pracy każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. Dzieje się tak zawsze kiedy dzień świąteczny przypada w sobotę, natomiast nie dotyczy świąt przypadających w niedzielę.

Kiedy można odebrać dzień wolny za 1 maja 2021?

Najkorzystniejszą propozycją, ze względu na przedłużenie weekendu majowego, byłby wtorek 4 maja lub piątek 30 kwietnia, jednak niekoniecznie musi tak być. Pracownik nie może sam wybrać kiedy chce odebrać dzień wolny, ponieważ ta decyzja należy do pracodawcy. Może zdecydować o dniu wolnym dla wszystkich pracowników jednocześnie lub każdemu z nich wyznaczyć inną datę. Jeśli twój pracodawca się zgodzi, możesz wspólnie z nim ustalić datę dnia wolnego. 

Dodatkowy dzień wolny musi mieścić się w danym okresie rozliczeniowym. Jeśli masz miesięczny okres rozliczeniowy, to należący ci się dzień wolny musi zostać wyznaczony jeszcze w maju.

Dodatkowe dni wolne w 2021

W 2021 roku pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą liczyć na dwa dodatkowe dni wolne od pracy za święta przypadające w sobotę. Pierwsze takie święto to Święto Pracy 1 maja, natomiast następne będzie w grudniu. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), podobnie jak 1 maja, wypada w sobotę. Dlatego w grudniu również pracownikom należy się dzień wolny.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.