Wiadomości / Atrakcje Śląska Łaziska Górne  

Jaworzynka – jedno z trzech malowniczych miejsc wchodzących w skład Trójwsi Beskidzkiej

  • Dodano: 2024-01-12 16:50:00

Jaworzynka to najmniej popularna wieś Trójwsi Beskidzkiej. Nie oznacza to jednak, że jest ona mniej atrakcyjna turystycznie od Koniakowa czy Istebnej! Można w niej zwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak Woliera Pokazowa, Muzeum Świerka, czy Trójstyk.

Artykuł przy współpracy z magazynem internetowym dolny-slask.pl

Jaworzynka to nie tylko piękne widoki, ale też ciekawe atrakcje turystyczne

Jaworzynka to wyjątkowo malownicza wieś zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim w gminie Istebna. Razem z Koniakowem i Istebną, o których pisaliśmy już wcześniej, wchodzi w skład tak zwanej Trójwsi Beskidzkiej. Dzisiaj chcemy nieco przybliżyć wam właśnie to miejsce. Wizyta w Jaworzynce nie tylko zachęci Was do spacerów w otoczeniu pięknych, malowniczych krajobrazów czy uprawiania sportów zimowych, ale także do zwiedzenia wielu fascynujących miejsc! A jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z naszymi tekstami prezentującymi główne atrakcje Koniakowa lub Istebnej możecie to zrobić w tym miejscu:

Główne atrakcje Jaworzynki

 

Karpacki Bank Genów i Muzeum Świerka

Świerk istebniański w dzisiejszych czasach wykorzystuje się głównie do produkcji instrumentów lutniczych. W takim przypadku stanowi on materiał rezonansowy. Ponadto świerki rosnące na terenie gminy Istebna, uznawane są za jedne z najlepszych gatunkowo drzewostanów nasiennych w Europie. Nie powinno zatem dziwić, że aby chronić genetyczne wartości lasów świerkowych, utworzono Regionalny Bank Genów Świerka. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat właśnie tego drzewa, mogą odwiedzić znajdujące się w Jaworzynce Muzeum Świerka Istebniańskiego, które powstało przy szkółce leśnej Wyrchczadeczka. Wizyta w muzeum pozwoli osobom odwiedzającym zapoznać się z materiałami naukowymi i historycznymi ściśle związanymi ze świerkiem istebniańskim, a także zobaczyć eksponaty kojarzone z kulturą Beskidu Śląskiego. Nieopodal szkółki leśnej można zobaczyć również pokazowy drzewostan.

Woliera Pokazowa Głuszców

Przy wspomnianej szkółce leśnej będącej częścią Karpackiego Banku Genów oraz Muzeum Świerka utworzona została Woliera Pokazowa z głuszcami hodowanymi przez Nadleśnictwo Wisła. Wizyta w tym miejscu daje okazję do zapoznania się z wieloma filmami i prezentacjami multimedialnymi opowiadającymi o życiu ptaków oraz ochronie przyrody. Bez wątpienia jednak największą atrakcją woliery jest możliwość podziwiania żywych głuszców i cietrzewi oraz zapoznanie się z ich zachowaniami i zwyczajami. Dodatkową działalnością Woliery Głuszców jest promowanie przyrodniczych walorów beskidzkich lasów. Wybierając się do woliery, warto pamiętać, że zwiedzanie obiektu jest możliwe po telefonicznym umówieniu.

Kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej

W miejscu, w którym dzisiaj znajduje się kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej dawniej znajdowała się drewniana świątynia. Po przeniesieniu świątyni na Mlaskawkę wybudowany został tutaj murowany kościół. Ciekawostką dotyczącą nowopowstałej świątyni jest to, że kamień pod jej budowę został poświęcony przez Jana Pawła II w Watykanie. Kościół jest stosunkowo nowy, a lokalny artysta Paweł Jałowiczor zadbał o to, aby jego wnętrze było pięknie wyposażone i ozdobione. Dzieła lokalnego twórcy takie jak rzeźba przedstawiające scenę Ostatniej Wieczerzy, ołtarze boczne czy tron celebransa pięknie komponują się z dziełami innych artystów, który włożyli swój wkład w ozdabianie świątyni. Odwiedzając kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej trudno nie zauważyć pięknej figury Matki Boskiej wykonanej przez Józefa Bocka z Mlaskawki czy Stacji Drogi Krzyżowej wykonanych przez Jana Krężeloka.

Muzeum Regionalne Na Grapie

W Muzeum Regionalnym Na Grapie z całą pewnością odnajdą się osoby interesujące się tradycjami góralskimi czy sprzętem i maszynami, które dawniej były wykorzystywane na co dzień. Muzeum przypomina mały skansen. Na jego terenie znajdziemy między innymi stodołę, zabytkową chałupę czy tradycyjną kuźnię. W drewnianym domku można zobaczyć tradycyjne wyposażenie domu góralskiego, niezbędne zimową porą narty, narzędzia rolnicze oraz ekspozycję, która przybliży nieco zwiedzającym historię pasterstwa oraz tkactwa. W stodole zostały z kolei umieszczone wykorzystywane dawniej maszyny oraz sprzęt rolniczy. W Muzeum Regionalnym Na Grapie regularnie organizowane są różnego rodzaju prelekcje, wystawy oraz warsztaty edukacyjne.

Beskid Śląski jest odwiedzany przez turystów nie tylko zimą, ale także i podczas cieplejszych pór roku. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę w okresie zimowym, warto pamiętać, że zwiedzenie muzeum będzie możliwe dopiero po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Trójstyk

Trójstyk to punkt, którego nie można ominąć, odwiedzając Jaworzynkę. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce zlokalizowane w głębokim jarze, w miejscu, gdzie zbiegają się trzy granice: Polski, Słowacji oraz Czech. Trójstyk powstał w 1993 roku w momencie podziału Czechosłowacji. Miejsce jest atrakcyjne turystycznie, a dodatkowego uroku dodają mu wiaty turystyczne znajdujące się po stronie czeskiej i słowackiej oraz siłownia zewnętrzna i plac zabaw zlokalizowane po stronie polskiej. Na Trójstyku organizowane są liczne imprezy kulturalne i sportowe, a po dniu odpustu w znajdującej się w pobliżu parafii, również spotkania modlitewne trzech narodów.

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła to świątynia z lat 1953-1954, w której zachwycić się można wieloma pięknymi dziełami lokalnych artystów. Znajdziemy tutaj między innymi obraz przedstawiający patronów parafii na tle gór, malowane stacje drogi krzyżowej, obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca NMP czy rzeźbiony krucyfiks autorstwa Jana Wałacha. Z kolei ołtarz główny, ołtarz Maryjny oraz ambona zostały wykonane przez Józefa Bocka z Mlaskawki, a drewniany, bogato rzeźbiony ołtarz posoborowy przez Jana Bojko z Jaworzynki.


Pomimo tego, że Jaworzynka jest nieco mniej popularnym wśród turystów miejscem niż Koniaków czy Istebna, to z całą pewnością warto ją odwiedzić! Tutaj podobnie jak w dwóch pozostałych wsiach wchodzących w skład Trójwsi Beskidzkiej czekają na nas malownicze widoki Beskidu Śląskiego, pyszna regionalna kuchnia oraz interesujące atrakcje możliwe do odwiedzenia o każdej porze roku.