Teleporady mogą obejmować również wystawienie e-recept, e-skierowań czy zwolnień L4 – w zależności od potrzeb pacjenta. W jaki sposób otrzymać L4 online, jak zgłosić je swojemu pracodawcy i kto może się o nie ubiegać?
Przeczytaj poniższy artykuł!
Możliwość wystawiania zwolnień L4 online sprawiła, że popularność teleporad jeszcze bardziej wzrosła. To rozwiązanie komfortowe dla pacjenta, który w trakcie choroby nie musi opuszczać domu, aby zdobyć potrzebne zaświadczenie. Może je wystawić lekarz online, np. na https://halomed.pl. Przekonaj się, co warto o tym wiedzieć!
Czym jest zwolnienie L4 online?
Zwolnienie L4 online (e-zwolnienie) to nic innego jak klasyczne zwolnienie z pracy wystawiane w formie elektronicznej. Należy wiedzieć, że od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, co nazywa się w skrócie e-ZLA. Nie zawiera ono numeru statystycznego choroby – widnieje na nim wyłącznie okres niezdolności do pracy oraz dane lekarza wystawiającego e-ZLA. Dzięki takiemu rozwiązaniu prywatność pacjenta jest maksymalnie chroniona.
Każda przychodnia online zatrudniająca lekarzy świadczących usługi medyczne ma możliwość wystawiania tego typu dokumentów. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej na https://halomed.pl/l4. Z pewnością taka wiedza przyda Ci się w praktyce.
Sprawdź także: ginekolog online czy stacjonarna wizyta – kiedy warto wybrać przychodnię internetową?
Jak otrzymać zwolnienie L4 online?
Budzisz się rano do pracy i czujesz, że temperatura Twojego ciała wzrasta, masz dreszcze, kaszel, ból głowy i inne objawy infekcji? A może zmagasz się z zaostrzeniem swojej choroby przewlekłej? Skorzystaj z możliwości teleporad.
Zwolnienie lekarskie online można otrzymać w ramach każdej e-wizyty. W dniu niezdolności do pracy z powodu choroby wystarczy umówić się na teleporadę – w jej trakcie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny, ocenia występujące objawy oraz stan zdrowia pacjenta. Następnie decyduje o wystawieniu ewentualnych skierowań do innych specjalistów, e-recept lub właśnie zwolnienia L4 online.
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności wychodzenia z domu, czekania w długich kolejkach w przychodni, narażania siebie i innych na działanie patogenów chorobotwórczych oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Lekarz może wprawdzie zadecydować, że chce obejrzeć pacjenta osobiście, jednak przy standardowych schorzeniach całkowicie wystarczy wizyta zdalna.
Jak dostarczyć L4 online pracodawcy?
Pracownik nie ma obowiązku osobistego dostarczania otrzymanego dokumentu do swojej firmy. E-zwolnienie jest bowiem automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS, zatem pracodawca bezpośrednio z przychodni otrzymuje taką informację. Mimo to przepisy prawa pracy nakazują powiadomienie pracodawcy w dowolnej formie o nieobecności, najpóźniej w drugim dniu nieobecności. To kulturalne zachowanie, będące przejawem wzajemnego szacunku.