Wiadomości z Łazisk Górnych

Usługi CNC - czym są i na czym polegają?

  • Dodano: 2019-12-11 12:45

Obróbka skrawaniem CNC to sposób kształtowania metalu, by uzyskać pożądaną formę. W przeciwieństwie do obróbki ręcznej pozwala na dokładne wykonanie danego kształtu wiele razy, a przewagą obróbki CNC nad tradycyjną linią produkcyjną jest łatwość zaprogramowania maszyny tak, by idealnie odwzorowała dany projekt.

Co to właściwie jest CNC?

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie numeryczne. W odróżnieniu od tradycyjnych maszyn, maszyny programowalne komputerowo mogą wytwarzać różne kształty w zależności od zapotrzebowania. Dzięki temu, mimo że początkowa inwestycja jest wyższa, zakup takich maszyn zwraca się dzięki możliwości zastosowania ich do różnych zleceń. Nie oznacza to jednak, że CNC znajduje zastosowanie wyłącznie w wielkim przemyśle; coraz łatwiej dostępne drukarki 3D również wliczają się w poczet urządzeń produkcyjnych programowalnych komputerowo. Obróbka CNC najczęściej rozumiana jest jako proces kształtowania kawałków (często arkuszy) metalu za pomocą sterowanych komputerowo maszyn.

Kto może skorzystać z usług CNC?

Usługi CNC dedykowane są raczej dla przemysłu niż do zastosowań indywidualnych; zaprogramowanie i obsługa maszyny są na tyle kosztowne, że wytwarzanie tą metodą pojedynczych sztuk raczej mija się z celem. Obróbka CNC najczęściej wykorzystywana jest przy tworzeniu konstrukcji stalowych, części maszyn i precyzyjnych urządzeń.

Obróbka metali metodą CNC szczególnie sprawdza się w branży motoryzacyjnej ze względu na konieczność szczególnego zadbania o dopasowanie elementów, a więc i o bezpieczeństwo użytkowników. Dzięki możliwości programowania maszyn można sprawnie przestawić daną linię produkcyjną na nową wersję danej części, co umożliwia szybkie przestawienie się na nową produkcję.

Gdzie szukać firmy wykonującej usługi CNC?

Istnieje wiele firm oferujących obróbkę metali CNC, takich jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Najprościej jest wyszukać taką firmę w internecie i zapoznać się z jej ofertą, oprócz tego dobrze zwrócić uwagę na jej doświadczenie w zakresie usługi, z jakiej chcemy skorzystać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.