Wiadomości z Łazisk Górnych

Szybka pożyczka online - czy jest bezpieczna?

  • Dodano: 2020-12-16 08:45, aktualizacja: 2020-12-17 09:22

Oferty szybkich pożyczek online kuszą klientów błyskawicznym działaniem, niewielkimi formalnościami oraz możliwością długiego zwrotu pieniędzy. Czy takie transakcje są jednak bezpieczne i na co zwrócić szczególną uwagę, gdy zdecydujemy się podpisać umowę?

Czym jest pożyczka pieniędzy?

Umowa pożyczki, niezależnie od swej formy, jest zobowiązaniem dwustronnym na podstawie którego jedna ze stron zobowiązuje się do czasowego przekazania prawa własności rzeczy oznaczonych co do gatunku lub konkretnej kwoty pieniężnej, zaś druga do zwrotu przedmiotu umowy w wymaganym terminie.

Co do zasady pożyczki o wartości do 1 000 zł nie muszą być zawierane na piśmie – wystarczającej jest ustne porozumienie pomiędzy stronami takiej transakcji. Pożyczki obejmujące wartościowsze przedmioty muszą przybrać formę dowodową – pisemną lub elektroniczną, tak by w razie ewentualnego sporu w przyszłości każda ze stron mogła udowodnić zakres swoich praw i obowiązków przed sądem.

Pożyczka online jest jedną z postaci tradycyjnego przekazania pieniędzy, z tą zasadniczą różnicą, że zawarcie umowy następuje poprzez internet. Odpada tutaj więc konieczność osobistego podpisywania umowy i wizyty w oddziale pożyczkodawcy. Czy takie transakcje są jednak bezpieczne?

Bezpieczeństwo pożyczek online

Pożyczki online są bezpieczne o ile zachowamy czujność i skorzystamy z usług wiarygodnego podmiotu. Wszelkie transakcje finansowe powinny opierać się nie tylko na wzajemnym zaufaniu, ale przede wszystkim na dokumentowaniu wszystkich podejmowanych czynności. Niezbędne jest zatem zawarcie umowy pożyczki w formie pisemnej, nawet gdy ustawodawca wprost od nas tego nie wymaga. Co więcej, przez sfinalizowaniem każdej transakcji pożyczkodawca powinien być dokładnie sprawdzony pod kątem legalności prowadzonych przez siebie działań.

Jak sprawdzić bezpieczeństwo pożyczek online?

Najbezpieczniejsze pożyczki online oferowane są przez firmy, które działają na rynku finansowym już od wielu lat. Pomocne będzie tutaj sprawdzenie opinii na temat danego pożyczkodawcy – można tego z łatwością dokonać śledząc fora internetowe, pytając znajomych lub wykorzystać specjalnie do tego stworzone porównywarki pożyczkowe.

Rankingi pożyczkodawców nie są już nowością, funkcjonują bowiem na rynku na podobnej zasadzie jak zestawienia ubezpieczeń (głównie ubezpieczeń AC i OC). Dzięki takiej klasyfikacji potencjalny pożyczkobiorca zyskuje wgląd do ofert poszczególnych instytucji i z łatwością może je porównać stosując wybrane przez siebie kryteria:

  • terminu, w którym pożyczka może być udzielona,

  • wysokości dopuszczalnej żądanej kwoty,

  • terminu i sposobu zwrotu pieniędzy (w tym możliwości ratalnej spłaty długu i odroczenia pierwszej płatności),

  • stopnia zawiłości procedury weryfikacyjnej wnioskodawcy,

  • liczby i rodzaju dokumentacji potrzebnej do wypłaty żądanej pożyczki,

  • opinii zadowolonych i niezadowolonych klientów,

  • liczbie reklamacji lub skarg złożonych na daną firmę pożyczkową.

Rejestry firm pożyczkowych

Pożyczki online mogą być udzielane w zasadzie przez każdy podmiot funkcjonujący na rynku, wliczając w to również osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze duża firma oznacza większe bezpieczeństwo dla wnioskodawcy – czasami może być tak, że przedsiębiorstwa okłamują swoich klientów lub stosują niedozwolone praktyki rynkowe zawyżając tym samym swoje dochody (kosztem pożyczkobiorców). Najlepszym rozwiązaniem jest wiec dokładne sprawdzenie pożyczkodawcy we właściwym rejestrze państwowym.

Firmy profesjonalnie trudniące się działalnością finansową wpisywane są z reguły do CEIDG lub KRS – można je łatwo odnaleźć po ich adresie, nazwie, numerze NIP, REGON lub KRS. Odczyt wszystkich informacji może odbyć się zdalnie z domu – w Polsce powyższe rejestry funkcjonują bowiem za darmo w internecie i są dostępne całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

Dodatkową opcją jest także sprawdzenie raportu Komisji Nadzoru Finansowego, w którym ostrzega ona potencjalnych klientów przez oszustami działającymi na rynku lub podmiotami posiadającymi wątpliwą reputację. Warto zaznaczyć, że informacje przekazywane przez KNF są na bieżąco aktualizowane. Oczywiście, jeśli nasz potencjalny pożyczkodawca znajdzie się w takim wykazie, lepiej nie finalizować z nim żadnej transakcji.

Pożyczki online są z reguły bezpieczne, pod warunkiem jednak, że przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytamy jej treść, a wszelkie wątpliwości wyjaśnimy z prawnikiem. Uczciwa firma nie będzie miała oporów przed tym, aby przygotowany kontrakt został oddany w ręce specjalisty.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.