Wiadomości z Łazisk Górnych

Prozdrowotny wpływ kurkumy. Popularna przyprawa nie tylko w kuchni

  • Dodano: 2019-11-19 12:15

Kurkumina stanowi jeden z najbardziej popularnych rodzajów przypraw, jaki zaliczany jest do naturalnych związków polifenolowych. Jest to typ kłącza ostryżu długiego. Innymi słowy mówi się na to zioło ostryż indyjski. Kwalifikowana do gatunków z rodziny imbirowatych. Poza tym, że dodaje pikanterii serwowanym posiłkom, dodatkowo pełna jest cennych właściwości pozytywnie wpływających na ogólną kondycję ludzkiego organizmu. Co dokładnie jest w stanie zdziałać kurkumina? O tym wszystkim w dalszych akapitach.

Szafran indyjski

Cechą szczególną wyróżniającą kurkumę jest jej mocny, intensywnych odcień kolorystyczny ze względu na który już stulecia temu nazwano tę przyprawę szafranem indyjskim. To określenie stało się modne na terenie całego kontynentu europejskiego i powszechne jest po dziś dzień. Uprawiana nie tylko na obszarze Indii, ale też w południowo-wschodniej Azji to jest głównie w rejonie Wietnamu, Filipin, Tajlandii, czy Indonezji, opisywana przyprawa znalazła rozległe zastosowanie najpierw w przemyśle typowo spożywczym, a z czasem także w wytwórstwie tekstylnym. Od zawsze wiadomo było jednakże, że kurkuma jest ziołem leczniczym. Nieprzypadkowo z szafranu indyjskiego korzystano już w starożytnej medycynie chińskiej. Była ona stosowana przede wszystkim w celu niwelowania rozmaitych problemów natury gastrycznej- od kolek jelitowych, przez niestrawności. Później dostrzeżono również, że charakteryzowane zioło doskonale spisuje się przy zwalczaniu ciężko gojących się ran. Pozwala zlikwidować blizny, sprawiając, że stają się one wręcz zupełnie niewidoczne. Wspomaga także należytą pracę wątroby. Jest przeciwzapalna i ma właściwości antyoksydacyjne. Częste są opinie na temat tego, że kurkumina umożliwia przeciwdziałanie rozwojowi nowotworów. Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że na stronach sklepów internetowych z certyfikowanymi suplementami diety typu Witaminyswanson znajdują się preparaty na bazie naturalnej kurkuminy.

Sposób działania

Bardzo silnie zróżnicowany wpływ kurkuminy na organizm człowieka wynika przede wszystkim z tego względu, że w omawianym składniku występuje prawdziwa kopalnia enzymów, cytokiny oraz białka. W konsekwencji tego, przyprawa może być też istnym remedium na stany zapalne rozmaitego pochodzenia. Cechują ją także właściwości antybakteryjne oraz przeciwwirusowe. Działa przeciwgrzybiczo oraz oczyszcza poszczególne organy typu żołądek, jelita bądź wątroba. Poprzez swą antyoksydacyjność normuje funkcjonowanie poszczególnych komórek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.