By poszukiwania pracy były skuteczne i efektywne, powinniśmy postarać się o kilka kluczowych kwestii. Wiele z nich, mimo iż brzmi niezwykle naturalnie, nie jest przez nas wykonywanych. To błąd, gdyż w poszukiwaniach pracy liczą się przede wszystkim szczegóły z delikatną nutą szczęścia.
Nie dbasz o przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej
Bardzo często zdarza się, iż poszukujący pracy zbywają rozmowy rekrutacyjne machnięciem ręki i nie przygotowują się do nich. To wielki błąd, który może zaważyć na naszym potencjalnym zatrudnieniu. Powinniśmy mu zapobiegać, czytając przynajmniej dzień przed rozmową szczegółowe informacje dotyczące firmy, do której się udajemy i tego, czym się zajmuje. Równie przydatne mogą być informacje branżowe zgromadzone przed rozmową, które pozwolą nam w odpowiadaniu na ewentualne pytania i pozwolą zaprezentować się ze strony eksperta.
Nie piszesz listów motywacyjnych
Listy motywacyjne nie pojawiają się zbyt często w ofertach pracy (zamieszczanych m.in. na portalu Pracuj.pl), przez co są dokumentem zaniedbywanym w kontekście rekrutacji. W wielu branżach warto jednak zastanowić się nad takim sposobem autoprezentacji. Zwłaszcza tych artystycznych, gdzie można wykorzystać zdolności krasomówcze na naszą korzyść. Ponadto, list motywacyjny stanowi przedłużenie naszej wiedzy branżowej i jest swoistego rodzaju nawiązaniem pierwszej relacji z potencjalnym pracodawcą.
Nie aplikujesz, gdy nie spełniasz wymagań zawartych w ofercie
Najczęstszym błędem popełnianym podczas poszukiwań pracy jest nie aplikowanie na stanowiska, na które nie spełniamy wymagań. Musimy pamiętać, iż przyjmowane odgórnie wyznaczniki nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością, a kandydaci mogą zaprezentować się podczas spotkania z zupełnie innej strony. Bardziej od sztywnych wymagań liczy się to, jak potrafimy sprzedać siebie i własne talenty.