Wiadomości z Łazisk Górnych

Pompa do beczek – ręczna czy elektryczna?

  • Dodano: 2022-04-27 07:00, aktualizacja: 2022-04-27 07:18

Zastosowanie pomp beczkowych jest niezwykle szerokie. Są one powszechnie używane w wielu branżach przemysłowych – począwszy od spożywczej, poprzez farmaceutyczną, na chemicznej i rafineryjnej skończywszy. Z powodzeniem znajdują one swoje miejsce także w użytku prywatnym czy gospodarczym. Pytanie, na jakie dzisiaj odpowiemy, dotyczy tego, jakie pompy beczkowe warto wybrać – ręczne czy elektryczne?

Ogólnie do wyboru mamy wiele różnego rodzaju pomp beczkowych, które różnią się przede wszystkim materiałem, z jakiego wykonane są poszczególne elementy pompy i rodzaje zastosowanego wału – przykładowo pompy do beczek z wirnikiem osiowym lub promieniowym. Do jednych z podstawowych różnic pomiędzy nimi, zaliczyć można także rodzaj napędu pompy, który dzieli się na ręczny i elektryczny (ewentualnie pneumatyczny). Co wybrać?

Pompa ręczna do beczek, do jakich zastosowań?

Pompy do beczek ręczne, określane także jako pompy manualne, to urządzenia, które znajdują zastosowanie przy transporcie różnego rodzaju mediów – w tym neutralnych i agresywnych chemicznie. Mogą być one wyposażone w dwa typy mechanizmów uruchamiających pompę, do których należą:

  • dźwignia
  • korbka

Pompy beczkowe ręczne zazwyczaj są stosowane wtedy, gdy trzeba przepompować niewielką ilość medium o raczej mniejszym stopniu lepkości. Dlatego ręczne pompy beczkowe doskonale sprawdzają się w użytku prywatnym lub w przedsiębiorstwach, gdzie opróżnianie zbiorników czy beczek odbywa się raz na jakiś czas – trzeba przykładowo przelać olej czy inną substancję z większej beczki do mniejszego zbiornika.

Elektryczna pompa do beczek

Pompy do beczek elektryczne to urządzenia wyposażone w silnik, dzięki czemu cały proces pompowania jest o wiele szybszy i prostszy. Takie urządzenia są stosowane szczególnie wtedy, gdy zależy nam na szybkim przetransportowaniu dużej ilości medium. Przy czym pompy beczkowe elektryczne ze względu na dużą siłę ssania, to najlepszy sposób do przesyłu mediów o dużym stopniu gęstości, takich jak pasty, żele czy kremy.

Z tego też powodu pompy do beczek i zbiorników wyposażone w silnik elektryczny są najczęściej wybierane przy zastosowaniu przemysłowym urządzenia – przy różnego rodzaju produkcji spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej czy chemicznej. 

Pompy beczkowe elektryczne są zatem rozwiązaniem wydajniejszym, które sprawdza się w przemyśle. Natomiast pompy beczkowe ręczne są na pewno bardziej ekonomiczne, ponieważ do swojego działania nie wymagają zasilania, jednak ich zastosowanie ma sens w przypadku transportu cieczy realizowanego na mniejszą skalę – w małych zakładach lub w użytku prywatnym.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.