Wiadomości z Łazisk Górnych

Nowoczesne projekty domów: jakie funkcjonalne względy powinny wyróżniać te projekty?

  • Dodano: 2019-12-09 16:00

Nowoczesność w budownictwie ma wiele obliczy. Decyduje o niej zarówno architektura, jak i aranżacja wnętrz, ale też energooszczędność i harmonia z otoczeniem. Nowoczesny dom nie musi być drogi ani imponować przepychem – wręcz przeciwnie, w cenie jest dziś minimalizm, prostota formy połączona z przytulnością wnętrz.

Salon z jadalnią i kuchnią

Kiedyś kuchnie stanowiły odrębne pomieszczenia. Było tak, ponieważ ludzie gotowali w domu obiady, a zamknięte drzwi do kuchni zapewniały, że zapachy powstające podczas przyrządzania potraw nie ogarniały całego mieszkania lub domu. Dziś w mieszkaniach i domach powstają najczęściej salony łączone z kuchnią i jadalnią. W takiej kuchni gotuje się jednak rzadko, tam przyrządza się desery, sałatki czy drinki, a jedzenie „podstawowe” zamawia lub spożywa na mieście.

Pozwala to wygospodarować jedno duże pomieszczenie podzielone na dwie lub trzy strefy, często z kominkiem w części wypoczynkowej.

Liczne projekty nowoczesnych domów znaleźć można na stronie https://www.domoweklimaty.pl. Są to gotowe projekty domów o różnej powierzchni zabudowy i użytkowej, na działki małe i większe. Można znaleźć interesujące pomysły oparte na budownictwie tradycyjnym, ale też zachwycające nowoczesnym wyglądem domy parterowe z płaskim dachem.

Energooszczędność i ekologia

Dziś nie buduje się już domów pożerających ogromne ilości energii na ogrzewanie. Dominują konstrukcje energooszczędne, a coraz powszechniejsze są domy zeroenergetyczne. Takie domy są stosunkowo tanie w utrzymaniu. Decyduje o tym doskonała izolacja oraz systemy wentylacji i ogrzewania wykorzystujące naturalne zasoby energii. Na dachach lub w pobliżu budynków umieszcza się panele fotowoltaiczne produkujące prąd, a ogrzewanie zapewniają pompy ciepła wykorzystujące temperaturę gruntu lub powietrza.

Wentylację grawitacyjną zastępuje mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, która równocześnie oczyszcza powietrze. Kominki opalane drewnem ustępują miejsca gazowym. Więcej o domach energooszczędnych można przeczytać w tekście „Współczesny dom, zbudowany z nowoczesnych materiałów, czyli jak wygląda energooszczędne budowanie w Polsce”.

Dom nowoczesny to także dom inteligentny

Coraz większą popularność zyskują także domy inteligentne, a więc wyposażone w czujnikisilniki i sterowniki. Zapewniają one bezpieczeństwo, podnoszą komfort życia, a ponadto pomagają oszczędzać energię elektryczną. Ogrzewanieoświetlenie i pozycję rolet można programować oraz włączać i wyłączać zdalnie, a to tylko niektóre możliwości.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.