Wiadomości z Łazisk Górnych

Najlepsze kredyty hipoteczne - czyli jakie?

  • Dodano: 2019-12-09 12:30

Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego to bez wątpienia jedna z bardziej istotnych decyzji w naszym życiu, przynajmniej jeżeli chodzi o sferę finansową. W końcu, kredyt na dom lub mieszkanie jest zobowiązaniem, które będziemy spłacać przez 15,20 a nawet 25 lat. Pod tym względem, porównanie dostępnych ofert oraz finalny wybór jednej z nich w żaden sposób nie może być porównywane np. do wyboru w zakresie zwykłego kredytu konsumpcyjnego czy pożyczki pozabankowej.

Jak doskonale wiadomo, rynek jest pełen reklam kredytów hipotecznych. W internecie znajdziemy również porównywarki różnych ofert. Należy jednak mieć świadomość, że nawet dobra porównywarka online niekoniecznie wskaże nam najlepsze kredyty hipoteczne.

Dlaczego tak się dzieje oraz czym kierować się przy wyborze kredytu hipotecznego? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Najlepsze kredyty hipoteczne

Wspominaliśmy już o tym, że korzystanie z porównywarek kredytów hipotecznych niekoniecznie stanowi dobrą metodę jeżeli chodzi o wybór konkretnej oferty. Jaka racje przemawiają za takim stwierdzeniem? Przede wszystkim, porównywarki de facto nie porównują ofert, lecz "informacje, które nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu polskiego prawa".

Co to oznacza? Nawet w przypadku porównywania zwykłych kredytów hipotecznych często widzimy, że np. pokazywana przez porównywarkę wysokość raty dla kredytu w danym banku różni się od tego, co widzimy wypełniając wniosek na stronie bankowości elektronicznej danego banku. Wszystko przez to, że:

  1. Wysokość rat podawana przez porównywarki najczęściej nie uwzględnia prowizji za udzielenie kredytu(bank dolicza taką prowizję do sumy kredytu, i dopiero wtedy wylicza wysokość raty)
  2. Zaoferowane nam warunki kredytu mogą różni się w zależności od oceny naszej zdolności kredytowej przez bank

Jak więc wyselekcjonować najlepsze kredyty hipoteczne? Przede wszystkim, należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją prezentowaną przez bank na jego stronie internetowej, a więc prospektami informacyjnymi, tabelami kosztów oraz ramowymi umowami kredytu.

Warto jednak od rankingu kredytów hipotecznych online zacząć poszukiwania – dzięki temu zorientujesz się, gdzie możesz liczyć na najlepsze oferty. W jednym miejscu także będziesz mógł/a wysłać dane kontaktowe i dzięki temu szybciej zebrać już konkretne oferty.

Kolejna kwestia to oczywiście słynna RRSO. Pamiętajmy, że parametr ten nie stanowi miarodajnego narzędzia jeśli chodzi o porównywanie różnych ofert. Pod uwagę zawsze powinniśmy brać:

  1. Wysokość raty miesięcznej w zł
  2. Całkowity koszt kredytu w zł

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przed wyborem kredytu hipotecznego należy także dokładnie zorientować się, czy np.

  • 1. Bank warunkuje dostępność kredytu wykupieniem ubezpieczenia(oznacza to wyższe koszty)
  • 2. Czy bank umożliwia darmowe "wakacje kredytowe" czy też zawieszenie spłaty kredytu wiąże się np. z koniecznością uiszczenia prowizji
  • 3. W jaki sposób dany bank wylicza naszą zdolność kredytową

Ten ostatni punkt domaga się doprecyzowania, ponieważ modele scoringu kredytowego mogą znacząco różni się w zależności od konkretnego banku. Przykładowo: jedna instytucja może kłaść większy nacisk na charakter naszego zawodu oraz perspektywy branży, w której pracujemy, natomiast inny bank może przykładać znacznie większą wagę np. do faktu, czy pracujemy na umowę o pracę na czas nieokreślony czy też na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Warto także sprawdzić BIK, tutaj zobaczysz jak to zrobić: http://tematyfinansowe.pl/jak-sprawdzic-bik/

Składanie wniosków

Jednocześnie jednak składanie wniosków w wielu różnych bankach jednocześnie nie stanowi dobrego wyjścia. Dlaczego? Zbyt duża liczba złożonych wniosków kredytowych najpewniej negatywnie odbije się na ocenie naszej zdolności kredytowej. Jeśli w grę wchodzi kredyt na kwotę kilkuset tysięcy złotych oraz z okresem spłaty wynoszącym np. 20 lat, naprawdę warto skorzystać z porady dobrego doradcy kredytowego. Taki specjalista udzieli nam szczegółowych informacji np. w zakresie modeli oceny scoringowej w wydaniu poszczególnych banków, obrazu rzeczywistej a nie marketingowej oferty danego banku czy też ewentualnej możliwości negocjowania warunków kredytu z bankiem.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.