Siłowniki hydrauliczne należą do elementów bardzo powszechnie wykorzystywanych w przemyśle. Ich zadaniem jest zamiana energii produkowanej przez ciecz wtłoczoną do siłownika na ruch posuwisty. Siłowniki hydrauliczne są niezbędne do prawidłowego działania wielu maszyn, takich jak m.in. roboty przemysłowe, koparki czy dźwigi.
Konstrukcja siłownika hydraulicznego
Podstawowym elementem siłownika roboczego jest organ roboczy, którym może być tłok, membrana lub nurnik. Najczęściej stosowane są modele tłokowe, które posiadają korpus w kształcie cylindra. Wewnątrz znajduje się otoczony uszczelką tłuk, którego zadaniem jest zapobieganie wydostawaniu się medium — cieczy, która wprawia tłok w ruch. Budowa siłownika hydraulicznego obejmuje też tłoczysko. Zadaniem tego podłużnego elementu jest przenoszenie siły z przesuwającego się tłoka na kolejny element danego mechanizmu. Wysokiej jakości siłownik hydrauliczny zwykle posiada antykorozyjną powłokę. Jej obecność jest konieczna w wielu szczególnych warunkach. Zabezpieczająca powłoka chroni siłownik przed działaniem wilgoci, a tym samym zapobiega występowaniu korozji.
Kierunek suwu siłownika hydraulicznego
Istotnym kryterium podziału siłowników hydraulicznych jest kierunek suwu. Wyróżnić można podstawowe siłowniki działanie jednostronnego oraz dwustronnego. W pierwszym przypadku ciecz robocza tylko z jednej strony oddziałuje na tłok, który powraca do pozycji wyjściowej. Ruch w drugim kierunku odbywa się natomiast pod wpływem innych czynników, np. obciążenia zewnętrznego. W przypadku siłowników działających dwustronnie, ciecz z obu stron wytwarza ciśnienie wprawiające siłownik hydrauliczny w ruch.
Do jakich urządzeń stosuje się siłowniki?
Siłowniki hydrauliczne powszechnie wykorzystuje się do pracy pras warsztatowych, urządzeń stosowanych w obróbce rozmaitych części samochodowych. Prasa wywiera siłę, która umożliwia swobodne zgniatanie czy przepychanie łożysk, tulei, wałków oraz innych elementów. Siłowniki hydrauliczne są także istotnym komponentem konstrukcyjnym maszyn budowlanych. Wykorzystuje się je w wywrotkach, w formie elementu umożliwiającego wykonanie ruchu przez skrzynię załadunkową. Siłowniki hydrauliczne stosowane są również w rozmaitych urządzeniach dźwigowych, koparkach i ładowarkach. W dostarczaniu rozwiązań z zakresu hydraulik siłowej specjalizuje się firma Fluiconnecto. Korzystając z jej usług, zyskać można pewność trafnego doboru komponentów hydraulicznych, takich jak siłowniki hydrauliczne, rozdzielacze, pompy, zasilacze czy zawory.