Wiadomości z Łazisk Górnych

Jakie wymagania musi spełnić tablica adresowa na dom?

  • Dodano: 2022-04-27 07:15, aktualizacja: 2022-04-27 07:30

Według przepisów prawa w naszym kraju oznakowanie nieruchomości tablicą z numerem domu oraz ulicą jest obowiązkowe. Co ważne i co należy w tym miejscu podkreślić, przepisy bardzo precyzyjnie wyjaśniają nam, jak taka tablica powinna wyglądać. Przed tablicami adresowymi (klasycznymi i LED), a także przed cyframi i literami na dom stawia się szereg wymagań, którym musza one sprostać. Wymagania te dotyczą głównie miejsca mocowania tablic i cyferek. Niestety nie można ich umieścić wszędzie, gdzie tylko mamy na to ochotę. Co zatem musicie wiedzieć zanim umieścicie na elewacji swojej nieruchomości tablicę adresową? Czytajcie dalej - wyjaśniamy! 

Przepisy dotyczące tablic adresowych

Właściwie każda nieruchomość, zarówno ta wykorzystywana jako miejsce zamieszkania, jak i ta w której prowadzicie biuro, działalność usługową i inne, posiada nadany jej odgórnie numer porządkowy. To właśnie ten przypisany do budynku numer - razem z nazwą ulicy, miasta bądź wsi, a także kodem pocztowym – stanowią pełen adres, pod którym można znaleźć nieruchomość. By była ona łatwiejsza do zlokalizowania, konieczne jest umieszczenie na niej, w widocznym miejscu tablicy adresowej. Powinna być ona umiejscowiona w taki sposób, by umożliwiała rozpoznanie domu z drogi – w dzień, ale również, kiedy za oknami robi się już ciemno. 

Wiele osób bojkotuje ten temat, traktuje jako fanaberię urzędników i mówiąc kolokwialnie ‘olewa’. Tymczasem wymóg ten nie jest niczyją fanaberią. Mówią o nim prawo geodezyjne i kartograficzne, ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej, a także kodeks wykroczeń oraz wiele innych lokalnych przepisów prawnych.  

Gdzie powinna być zamontowana tablica adresowa?

Tablica adresowa to element, który powinien znaleźć się w widocznym miejscu, na froncie nieruchomości, od strony drogi. Poza numerem domu, na tablicy powinna znaleźć się nazwa ulicy lub – jeśli w waszej miejscowości nie ma ulic – nazwa miejscowości. Niekiedy zdarza się, że na tablicy powinna pojawić się także nazwa placu, osiedla. Ten element regulują jednak przepisy lokalne, dlatego skonsultujcie temat z urzędnikami z przypisanego Wam urzędu gminy. 

Podświetlana tablica adresowa LED – czas na nowoczesne rozwiązania

Poza tym, że naszym obowiązkiem jest oznaczenie nieruchomości tabliczką z adresem, konieczne jest także jej oświetlenie, gdyż jak wspominaliśmy wcześniej musi być ona widoczna także po zmroku. W tym celu stosowano zazwyczaj zewnętrzne kinkiety, montowane powyżej numeru domu. Obecnie odchodzi się od tej metody na rzecz innych, bardziej nowoczesnych rozwiązań, jak podświetlane tablice adresowe LED z czujnikiem zmierzchu, które w przeciwieństwie do kinkietów są energooszczędne i bezobsługowe. 

Podsumowując, tablice adresowe muszą:

  • być oświetlone i widoczne w dzień oraz nocą,
  • być na froncie budynku,
  • być widoczne z drogi (jeśli dom znajduje się w głębi działki, warto powtórzyć znakowanie na ogrodzeniu).

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.