Według przepisów prawa w naszym kraju oznakowanie nieruchomości tablicą z numerem domu oraz ulicą jest obowiązkowe. Co ważne i co należy w tym miejscu podkreślić, przepisy bardzo precyzyjnie wyjaśniają nam, jak taka tablica powinna wyglądać. Przed tablicami adresowymi (klasycznymi i LED), a także przed cyframi i literami na dom stawia się szereg wymagań, którym musza one sprostać. Wymagania te dotyczą głównie miejsca mocowania tablic i cyferek. Niestety nie można ich umieścić wszędzie, gdzie tylko mamy na to ochotę. Co zatem musicie wiedzieć zanim umieścicie na elewacji swojej nieruchomości tablicę adresową? Czytajcie dalej - wyjaśniamy!
Przepisy dotyczące tablic adresowych
Właściwie każda nieruchomość, zarówno ta wykorzystywana jako miejsce zamieszkania, jak i ta w której prowadzicie biuro, działalność usługową i inne, posiada nadany jej odgórnie numer porządkowy. To właśnie ten przypisany do budynku numer - razem z nazwą ulicy, miasta bądź wsi, a także kodem pocztowym – stanowią pełen adres, pod którym można znaleźć nieruchomość. By była ona łatwiejsza do zlokalizowania, konieczne jest umieszczenie na niej, w widocznym miejscu tablicy adresowej. Powinna być ona umiejscowiona w taki sposób, by umożliwiała rozpoznanie domu z drogi – w dzień, ale również, kiedy za oknami robi się już ciemno.
Wiele osób bojkotuje ten temat, traktuje jako fanaberię urzędników i mówiąc kolokwialnie ‘olewa’. Tymczasem wymóg ten nie jest niczyją fanaberią. Mówią o nim prawo geodezyjne i kartograficzne, ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej, a także kodeks wykroczeń oraz wiele innych lokalnych przepisów prawnych.
Gdzie powinna być zamontowana tablica adresowa?
Tablica adresowa to element, który powinien znaleźć się w widocznym miejscu, na froncie nieruchomości, od strony drogi. Poza numerem domu, na tablicy powinna znaleźć się nazwa ulicy lub – jeśli w waszej miejscowości nie ma ulic – nazwa miejscowości. Niekiedy zdarza się, że na tablicy powinna pojawić się także nazwa placu, osiedla. Ten element regulują jednak przepisy lokalne, dlatego skonsultujcie temat z urzędnikami z przypisanego Wam urzędu gminy.
Podświetlana tablica adresowa LED – czas na nowoczesne rozwiązania
Poza tym, że naszym obowiązkiem jest oznaczenie nieruchomości tabliczką z adresem, konieczne jest także jej oświetlenie, gdyż jak wspominaliśmy wcześniej musi być ona widoczna także po zmroku. W tym celu stosowano zazwyczaj zewnętrzne kinkiety, montowane powyżej numeru domu. Obecnie odchodzi się od tej metody na rzecz innych, bardziej nowoczesnych rozwiązań, jak podświetlane tablice adresowe LED z czujnikiem zmierzchu, które w przeciwieństwie do kinkietów są energooszczędne i bezobsługowe.
Podsumowując, tablice adresowe muszą:
- być oświetlone i widoczne w dzień oraz nocą,
- być na froncie budynku,
- być widoczne z drogi (jeśli dom znajduje się w głębi działki, warto powtórzyć znakowanie na ogrodzeniu).