Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak wygląda czyszczenie kotłów przemysłowych?

  • Dodano: 2020-06-15 17:00

Kotły znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najbardziej kojarzą się oczywiście z energetyką, jednak są wykorzystywane także w wielu zakładach produkcyjnych – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytworzenie wysokiej temperatury. Niektóre zakłady używają ich także do utylizacji odpadów. Aby działały sprawnie, potrzebne jest ich regularne czyszczenie.

 

Czyszczenie kotłów – wstępne czynności

Podczas spalania w kotłach powstaje wiele osadów, które z czasem mogą zmniejszać wydajność urządzenia. Czyszczenie kotłów rozpoczyna się więc od zgrubnego usunięcia zanieczyszczeń, a także odkurzenia komory paleniskowej – wstępne usunięcie popiołu i sadzy pozwala na łatwiejsze umycie z pomocą środka. Ważne jest wysprzątanie wszystkich elementów kotła – a więc czyszczenie komór paleniskowych z popiołu, oczyszczenie przewodów spalinowych oraz pozbycie się kamienia z kotła. W przypadku dużych kotłów wykorzystywanych w przemyśle zazwyczaj wykorzystuje się bardzo mocne odkurzacze przemysłowe i myjki ciśnieniowe.

Czyszczenie komór paleniskowych

Czyszczenie komór paleniskowych jest przeprowadzane najczęściej, ponieważ zalegające resztki paliwa stałego lub popiołu mają znaczny wpływ na wydajność całego systemu. Mimo, że systemy automatycznego oczyszczania komór są już standardem, to żaden nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami w stu procentach. Warto jednak pamiętać, że choć zasysanie popiołu jest pierwszym etapem, to właściwe czyszczenie komór paleniskowych wykonuje się pod koniec. Firmy takie, jak https://makowskimis.eu/oferta/kotly zaczynają mycie kotłów od górnych części układu. W ten sposób resztki zanieczyszczeń opadają do dolnych części instalacji.

Czyszczenie kotłów – na co warto zwracać uwagę?

Najważniejsze jest, by firma przeprowadzająca czyszczenie kotła posiadała odpowiednią wiedzę i wyposażenie. Nie każdy wie, że w zależności od składu wody mogą powstawać różne typy kamienia, a także że kamień powstaje nie tylko w samym kotle. Ważne jest więc, by firma zatrudniona do czyszczenia kotła potrafiła zidentyfikować i w skuteczny – a przy tym bezpieczny dla kotła – sposób usunęła osad.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.