Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak prawnik może pomóc w konstruowaniu umowy najmu nieruchomości?

  • Dodano: 2024-09-20 17:00, aktualizacja: 2024-09-23 21:50

Wynajem nieruchomości to codzienność dla wielu Polaków. Mimo tego, że jesteśmy krajem, który stawia na kupowanie mieszkań na własność, rynek wynajmu stale się rozwija. Aby był opłacalny dla obu stron, wymaga dobrze skonstruowanej umowy. Czy warto w tym celu skorzystać z pomocy prawnika?

Dobra umowa najmu nieruchomości ma ogromne znaczenie dla wynajmującego oraz najemcy. Właściciel lokalu chce zabezpieczyć swoją własność i korzyści majątkowe odnoszone z tytułu wynajmu. Najemca z kolei nie chce zostać oszukanym i stracić np. wpłacanej na początku kaucji. Na znalezienie tzw. złotego środka pozwala dobry prawnik.

Najem nieruchomości — podstawowe informacje

W przypadku najmu nieruchomości służących do zamieszkania, jednym z najważniejszych aktów prawnych jest tzw. ustawa o lokatorach. Dokładniej mówiąc, jest to ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Pozostawanie w zgodzie z obowiązującym prawem jest niezwykle istotne. W innym wypadku umowa będzie uznana za nieważną. Niestety do dziś na rynku można spotkać wynajmujących, którzy próbują przemycić do umów zapisy uznawane za niedozwolone.

Umowa najmu nieruchomości — dlaczego warto skonsultować się z prawnikiem?

Dobry radca prawny to osoba, dzięki której będziesz miał pewność, że umowa najmu nieruchomości jest skonstruowana w sposób prawidłowy. Liczy się nie tylko jej zgodność z prawem, chociaż ta będzie podstawową kwestią sprawdzaną przez prawnika. Równie ważne jest to, by umowa nie zawierała zapisów niekorzystnych dla którejś ze stron.

Dobry prawnik nie tylko znajdzie zapisy niekorzystne oraz niedozwolone. Pomoże on również w zastąpieniu ich w sposób korzystny zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Co ważne, każdy dobry radca prawny stara się znaleźć ugodowe rozwiązanie. Porozumienie pomiędzy obiema stronami sporu znacząco przyspiesza jego zakończenie oraz redukuje generowane przez nie koszty.

Jakie są zapisy niedozwolone i niekorzystne?

Zacznijmy od zapisów niedozwolonych. Te z reguły są próbą polepszenia sytuacji wynajmujących. Najczęściej dotyczą okresu wypowiedzenia i podwyżek czynszu. Jedyny akt prawny, który określa warunki przedwczesnego wypowiedzenia umowy przez wynajmującego to ustawa o ochronie praw lokatorów. Żaden zapis w umowie wynajmu nie ma mocy prawnej.

To samo dotyczy podwyżek czynszu. Właściciel nie może zastrzec sobie prawa do podwyżki czynszu np. z miesięcznym wyprzedzeniem. Każde podwyższenie kwoty musi wiązać się z wypowiedzeniem poprzedniego czynszu, które trwa 3 miesiące i nie musi zostać przyjęte przez najemcę. Oczywiście w razie nieprzyjęcia nowego czynszu, umowa po 3 miesiącach zostaje rozwiązana.

Kolejne są zapisy niekorzystne. Te co prawda można uznać za legalne. Są jednak bardzo nieopłacalne dla najemcy. Dotyczy to na przykład przeniesienia kosztów utrzymania lokalu, w tym wykonywania poważnych napraw na najemcę. To samo dotyczy określenia sposobu wnoszenia opłat z tytułu umowy najmu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.