Wiadomości z Łazisk Górnych

Za nami debata nt. przyszłości miasta: Łaziska Górne z nadziejami i obawami

  • Dodano: 2024-12-02 10:45

O przyszłości miasta w kontekście zmian związanych z zakończeniem działalności Elektrowni Łaziska i KWK Bolesław Śmiały rozmawiali uczestnicy debaty, która odbyła się w Łaziskach Górnych.

Podsumowanie debaty

W konferencji uczestniczyli wicemarszałek Leszek Pietraszek, prezes Zarządu Tauron Grzegorz Lot, wiceprezes PGG Marek Skuza, prezes KSSE Tomasz Żelazny oraz Marta Jarno, dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Przemysłu. Obecni byli również mieszkańcy Łazisk Górnych.

 – Takie problemy i wyzwania, jakie dotyczą Łazisk Górnych, mamy w kilku innych miejscach w regionie, więc musimy widzieć ten problem szerzej. Odejście od węgla przebiega szybciej, niż zakładali twórcy umowy społecznej. Perspektywa roku 2028 sprawia, że wychodzimy już poza aktualną perspektywę finansową Unii Europejskiej i już dziś musimy myśleć, by to wsparcie, chociażby w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przedłużyć na kolejne lata. Węgiel wciąż jest potrzebny, ale priorytetem w naszych działaniach jest człowiek, dlatego cieszę się, że rozmawiamy i szukamy rozwiązań, jak przeprowadzić ten proces – mówił wicemarszałek Województwa Śląskiego, Leszek Pietraszek.

Marta Jarno z Ministerstwa Przemysłu wspominała o tym, że potrzeba usprawnień legislacyjnych i rozwiązań, które pozwolą gminie i jej mieszkańcom nie tylko przetrwać czas związany z transformacją, ale wyznaczą także nowe perspektywy rozwoju. Transformacja energetyczna w Polsce to proces wymagający koordynacji działań na wszystkich poziomach – od strategii rządowych po lokalne inicjatywy i wsparcie obywatelskie.

– Społeczność lokalna wzrastała wraz z lokalnym przemysłem i stoi dziś przed dylematem, bo każda zmiana rodzi uzasadniony niepokój. Chcemy wprowadzić takie zmiany, które pozwolą mieszkańcom w transformacji, skrócą procedury i ułatwią pozyskiwanie nowych inwestorów. Bez współpracy z samorządem lokalnym ta zmiana się nie uda – mówiła Marta Jarno, dyrektor departamentu analiz w Ministerstwie Przemysłu.

Warto przypomnieć, że województwo śląskie już od lat 90-tych jest w procesie transformacji. Dzięki obecności w UE i możliwości korzystania ze środków europejskich jest na ścieżce intensywnych zmian i rozwoju. W obecnej perspektywie proces ten dodatkowo wspierają środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (2,2 mld euro), a także EFS + (800 mln euro) i EFRR (2,2mld euro), które łącznie stanowią źródło finansowania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego (5,2 mld euro). Programy te zostały zaprogramowane tak, by kompleksowo wspierać procesy związane z łagodzeniem skutków transformacji.

Jednym z tematów spotkania były perspektywy działania KWK Bolesław Śmiały. W umowie społecznej dla górnictwa węgla kamiennego kopalnia ma pracować do 2028 roku.

– Jest zapotrzebowanie na moc i my jesteśmy w stanie tę moc dostarczyć. Jeżeli perspektywa jest dłuższa, to my jesteśmy w stanie się lepiej przygotować – dać komfort pracownikom i mieć pomysł na kolejne lata, bo ten deficyt mocy wciąż będzie występował. Walczymy o rynek mocy, bo ważne jest nie tylko to, by ta energia była zielona, ale żeby w ogóle była – podkreślał Grzegorz Lot, prezes Zarządu Tauron.

Jak tłumaczył burmistrz Łazisk Górnych Aleksander Wyra, 1740 pracowników KWK Bolesław Śmiały i ok. 400 pracowników Elektrowni Łaziska ma prawo oczekiwać nie tylko wsparcia finansowego, ale przede wszystkim szans na znalezienie pracy. Zamknięcie kopalni i elektrowni to także problem dla samorządu. Działalność zakładów generuje ok. 11 proc. budżetu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również