Przy produkcji alkoholu nie tylko jakość sprzętu i jego wydajność ma znaczenie. Efekt końcowy zależy również od właściwej konserwacji aparatury destylacyjnej. Na szczęście nie jest to bardzo skomplikowany proces, ale koniecznie powinno się destylatory czyścić regularnie i z zastosowaniem właściwych preparatów.
Jak często myć destylator? Czego używać do czyszczenia?
Przepłukanie sprzętu czystą wodą warto praktykować po każdej skończonej destylacji. Dokładniejsze czyszczenie jest zalecane co kilka destylacji oraz zawsze przy zmianie rodzaju alkoholu, czyli np. wtedy, gdy po produkcji destylatów smakowych z owoców czy zbóż, chcemy zrobić czysty spirytus. Do czyszczenia wnętrza rury przyda się długa szczotka druciana czy o mosiężnym włosiu.
Do mycia destylatorów raczej nie należy używać agresywnych chemikaliów, a już na pewno nie na tych częściach, które mają bezpośredni kontakt z destylatem. Zwykle do wyczyszczenia elementów nierdzewnych destylatora (np. kotła) wystarcza wygotowanie mieszaniny wody z octem (proporcje 2:1), dobrze też sprawdza się użycie kostki do zmywarek i wody.
Jak czyścić elementy miedziane?
Profesjonalna aparatura do destylacji zazwyczaj posiada miedziane części, które wymagają innej pielęgnacji niż elementy stalowe. Przede wszystkim do miedzi nie powinno używać się octu, tylko sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Pierwszym etapem chemicznego czyszczenia miedzianych elementów jest kilkukrotne przepłukanie aparatury roztworem sody oczyszczonej i czystą wodą, a następnie przeprowadza się wytrawienie za pomocą roztworu kwaśnego na bazie kwasku cytrynowego i wody utlenionej lub perhydrolu (jest to ‘mocniejsza’ woda utleniona).
Wytrawienie można powtórzyć, jeśli po pierwszym razie nie udało się uzyskać zadowalających efektów. Po zlaniu roztworów czyszczących koniecznie należy całą aparaturę dokładnie wypłukać czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Z zewnątrz miedziane części najlepiej myć specjalnymi czyścikami do miedzi. Zmiana koloru na ciemniejszy nie oznacza psucia się materiału – to naturalny proces. Można jednak spowolnić ciemnienie miedzi preparatami odpowiednimi środkami chemicznymi, ale wolno ich używać wyłącznie na powierzchni otwartej, nie mającej kontaktu z destylatem.
Czy warto inwestować w destylator z miedzi?
Choć miedź może się wydawać bardziej kłopotliwa w użytkowaniu, to i tak warto kupić właśnie miedziany destylator, ponieważ posłuży dłużej niż sprzęt stalowy, a wyprodukowany na nim alkohol będzie smaczniejszy. Kolumny miedziane, dostępne m.in. na dobrydestylator.pl/kolumna-aabratek-fi-54, są polecane także ze względu na bakteriostatyczność miedzi – w wyprodukowanych trunkach nie ma siarczanów oraz innych szkodliwych związków chemicznych. Więcej o takim sprzęcie: dobrydestylator.pl.