Łaziska Górne - portal miejski Laziska.com.pl

Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak dochodzić odszkodowania przy kolizji z obcokrajowcem

  • Dodano: 2017-10-26 11:45

Większość kierowców doskonale zna procedurę postępowania, gdy dojdzie do kolizji. Jednak posiadana wiedza z zakresu postępowania w przypadku kolizji może nie być wystarczająca, jeśli do kolizji doszło poza Polską lub też gdy sprawcą kolizji był obcokrajowiec.

O czym warto wiedzieć w przypadku kolizji z obcokrajowcem

Bez względu na miejsce, gdzie dojdzie do kolizji, warto się zaopatrzyć w dokumenty dostępne nie tylko w języku polskim. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych znajduje się oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wersji anglojęzycznej, co powinno przyspieszyć proces zgłaszania zajścia. W wielu krajach, ze względu na brak możliwości porozumienia, może być konieczne wezwanie policji, dodatkowo warto również zrobić zdjęcia dokumentom sprawcy, aby móc je przekazać ubezpieczycielowi. Warto pamiętać, że dla zgłoszenia zdarzenia ważny jest kraj zarejestrowania pojazdu, nie ma natomiast znaczenia narodowość sprawcy.

Jak postępować, gdy jesteś poszkodowanym?

Jak informuje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl najmniej formalności czeka na poszkodowanych, gdy do kolizji doszło na terenie Polski. Wówczas wystarczy zanotować numer rejestracyjny sprawcy wraz z krajem rejestracji pojazdu, należy także sprawdzić ważność polisy OC. Jeśli sprawca pochodzi spoza obszaru EOG, wówczas należy spisać numer jego ubezpieczenia granicznego i Zielonej Karty. Na stronie PBUK należy sprawdzić korespondenta towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy na terenie Polski lub w przypadku braku informacji o ubezpieczycielu szkodę zgłosić do PZU lub Warty, którzy pełnią funkcję agentów PBUK. Bardzo podobnie wygląda sytuacja, gdy do zdarzenia doszło poza Polską. Wówczas szkodę zgłasza się po powrocie do kraju, a na stronie PBUK wyszukuje się reprezentanta ds. roszczeń na terenie Polski, który zajmuje się obsługą roszczenia. Jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie posiada reprezentanta w Polsce, wówczas jego szkodą zajmuje się PBUK.

Jeśli jesteś sprawcą kolizji...

Jeśli sprawcą kolizji jest Polak, jest on zobligowany do podania poszkodowanemu danych osobowych, numeru polisy wraz z informacją o ubezpieczycielu, powinien również podać kraj rejestracji pojazdu wraz z jego numerem rejestracyjnym. W tym przypadku niezbędne będzie wypełnienie wniosku o zdarzeniu drogowym. W większości krajów zasady co do rozpatrywania i zgłaszania roszczeń są podobne, jednak PBUK na swojej stronie udostępnia również listę krajów, w których postępowanie może się nieco różnić.

Przed zgłoszeniem zdarzenia warto również pamiętać o różnicy pomiędzy kolizją drogową a wypadkiem drogowym. Przy stłuczce zwykle nie istnieje konieczność wzywania służb, natomiast jeśli dojdzie do śmierci czy dłuższej hospitalizacji jednego z uczestników zdarzenia, wówczas mówi się o wypadku drogowym.

 "

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.