Wiadomości z Łazisk Górnych

Czym jest ochrona zniżek OC?

  • Dodano: 2020-11-16 12:00, aktualizacja: 2020-11-19 11:55

Wieloletnia, bezszkodowa jazda jest chętnie nagradzana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Kierowcy, którzy nie powodują wypadków, mogą liczyć na 60% zniżki, które znacząco obniżają cenę za polisę. Docenią to zwłaszcza właściciele nowych samochodów z silnikami o dużej pojemności. Chcesz cieszyć się niską składką, niezależnie od tego, co wydarzy się na drodze? Sprawdź, czym jest ochrona zniżek OC.

Aby zachęcić właścicieli pojazdów do bezpiecznej jazdy, wprowadzono system zniżek za każdy rok bezszkodowej jazdy. W sumie można zdobyć nawet 60% ulgi na zakup kolejnej polisy. Jednak wystarczy niewielka kolizja, aby stracić zgromadzone opusty. Jeśli nie chcesz po wyrządzeniu szkody płacić wysokiej składki, wykup ochronę zniżek OC.

Na czym polega ochrona zniżek OC?

Polskie prawo nakłada na każdego kierowcę obowiązek wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki temu sprawca wypadku nie ponosi finansowych konsekwencji i nie musi wypłacać odszkodowania ofiarom zdarzenia. Rekompensatą strat zajmuje się ubezpieczyciel.

Każde zdarzenie jest jednak wpisywane do historii szkód kierowcy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Po kolizji właściciel pojazdu musi liczyć się ze wzrostem swojej składki OC oraz utratą zniżek. Niektóre towarzystwa potrącają 10%, a inne nawet 30%.

Ochrona zniżek OC gwarantuje zachowanie zgromadzonych ulg po kolizji. Dzięki temu wyrządzona szkoda nie jest brana pod uwagę podczas obliczania składki przy kolejnej umowie. Warto pamiętać, że ochrona działa tylko w tym samym towarzystwie. Oznacza to, że jeśli chcesz zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem, to ma on prawo potrącić zniżki na OC według własnych regulacji. Więcej informacji o sposobach na zachowanie ulg znajdziesz w tym artykule: https://rankomat.pl/samochod/ochrona-znizek.

Kto skorzysta z ochrony zniżek OC?

Nie wiesz, czy warto wykupić ochronę zniżek OC? Część towarzystw ubezpieczeniowych nakłada na swoich klientów pewne ograniczenia. Poniżej kilka przykładów.

  • W Compensa z ochrony mogą skorzystać osoby, które mają minimum 20% zniżek OC i AC.

  • W Interrisk opcja jest dostępna tylko dla indywidualnych klientów, którzy ukończyli 24 lata i mają minimum 10% ulgi za bezszkodową jazdę.

  • W Ergo Hestia dodatkowa ochrona zniżek obejmuje osoby, które mają minimum 15% zniżek OC, 26 lat i w ciągu 12 miesięcy trwania ostatniej umowy nie wyrządzili żadnej szkody.

W większości firm ubezpieczeniowych ochrona zniżek funkcjonuje tylko na wypadek pierwszej szkody. Jeśli w tym samym okresie ubezpieczenia będziesz mieć więcej niż jedną kolizję, to ubezpieczyciel potrąci zniżki z pominięciem tylko pierwszego wydarzenia. Nieco inaczej jest np. w TU Warta. Warunkiem zachowania zniżek w tej firmie jest spowodowanie szkody do kwoty 5 tysięcy złotych.

Opcję ochrony zniżek OC powinny rozważyć osoby, które mają wysokie ulgi i współdzielą pojazd z niedoświadczonymi kierowcami. Im młodszy użytkownik ruchu drogowego, tym większe prawdopodobieństwo wyrządzenia przez niego szkody i utraty wypracowanych zniżek.

Z możliwości zachowania ulg skorzystają także właściciele kilku samochodów. Wtedy ochrona jest rozszerzana równocześnie na wszystkie auta.

Jak ochrona zniżek OC wpływa na cenę polisy?

Ochrona zniżek OC nie gwarantuje zachowania tej samej ceny za polisę. Na wysokość składki ma wpływ wiele czynników, w tym także zmiany na rynku i sposobie wyceniania ubezpieczenia. Oznacza to, że nawet przy zachowaniu zgromadzonych ulg koszt ubezpieczenia może wzrosnąć. Dlatego przed zawarciem umowy warto dokładnie sprawdzić dostępne oferty na rynku. Aby poznać propozycje ubezpieczycieli, kliknij i przejdź do kalkulatora OC/AC. Następnie uzupełnij odpowiedni formularz o swoje dane i parametry techniczne pojazdu, podaj sposób użytkowania samochodu oraz informacje o współwłaścicielach i wybierz zakres ochrony. Na tej podstawie system wygeneruje ranking najlepszych ofert na rynku. Ty musisz tylko wybrać najlepszą i sfinalizować transakcję. Umowę otrzymasz na podany adres e-mail.

Pamiętaj o tym, że mimo zachowania ulg, cena za Twoją polisę może wzrosnąć! Dlatego dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje i rozważ, czy ochrona zniżek OC w Twojej sytuacji jest opłacalna.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.