Wiadomości z Łazisk Górnych

4 trendy technologiczne, które będą miały wpływ na nasze życie

  • Dodano: 2020-11-13 14:15

Od wielu lat można zaobserwować znaczący rozwój technologii. Na świecie pojawiają się rozwiązania, które zmieniają życie ludzi, często ułatwiając je i pozwalając zyskać czas. Nie zawsze jednak celem nowych urządzeń jest właśnie to. Technologia coraz bardziej wpływa na naszą codzienność, co można stwierdzić m.in. po rosnącej liczbie osób korzystających z telefonów i Internetu oraz problemów, z jakimi borykają się dzieci uzależnione od smartfonów. Młodzi ludzie, ale nie tylko, coraz więcej czasu spędzają online, co odbija się na ich relacjach z innymi. Co czeka nas w przyszłości? Jakie trendy technologiczne pojawiają się obecnie?

Sztuczna inteligencja

O najnowszych na rynku urządzeniach, wyborach konsumentów i nowinkach ze świata sprzętów można przeczytać na stronie https://radartechnologiczny.pl. Jedną z najlepiej rozwijających się w ostatnich latach technologii jest sztuczna inteligencja, która ma i może mieć jeszcze większy wpływ nasze życie. Jednym z celów rozwoju AI, czyli artificial intelligence, jest tworzenie maszyn i programów komputerowych, które będą w stanie realizować pewne funkcje charakterystyczne dla ludzkiego umysłu i zmysłów. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe pozwala na wykonywanie zadań bez interwencji człowieka, co ma znaczenie dla wielu branż, w tym szczególnie sektora medycznego. Prawie każdy choć raz korzystał, a przynajmniej zna rozwiązania, takie jak Google Assistant, Amazon Alexa i Apple Siri. Powstały one właśnie na bazie sztucznej inteligencji.

Technologia 5G

Technologia 5G to najnowszy standard sieci komórkowej zastępujący 4G/LTE. Ma ona oferować większą wydajność, a dokładna specyfikacja została opublikowana przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Wynika z niej, że prędkość transferu to do 20 Gb/s przy pobieraniu i do 10 Gb/s przy wysyłaniu. Obciążenie wyniesie nawet do miliona urządzeń na metr kwadratowy, o opóźnienie do 4 ms. Połączenie ma być utrzymane nawet przy przemieszczaniu się z bardzo dużą prędkością. Zwiększenie prędkości Internetu zapewni możliwość wykonywania bardziej zaawansowanych technologicznie zadań.

Autonomiczne pojazdy

W naszej przyszłości można też przewidzieć rozwój w dziedzinie motoryzacji, a dokładniej autonomicznych pojazdów będących nierozłącznie związanymi z najnowszymi technologiami. Przy autach tego typu wykorzystywana jest sztuczna inteligencja i czujniki uczenia maszynowego. Znane niemal na całym świecie samochody Tesli obecnie są wyposażone w autopilota, który odciąża kierowców. Elon Musk, czyli właściciel firmy Tesla wskazuje, że w niedalekiej przyszłości pojawią się w ofercie samochody z trybem FSD, czyli Full Self Driving. Będą to auta oferujące w pełni autonomiczną jazdę. Oznacza to, że podczas całej podróży samochodem nie trzeba będzie dotykać kierownicy.

IoT

W tym artykule nie mogliśmy nie wspomnieć o jednej z najbardziej popularnych technologii ostatnich lat, która stale się rozwija, czyli IoT. To skrót od Internet of things. Podstawowym celem tej technologii jest tworzenie inteligentnych przestrzeni np. domów, budynków czy miast. IoT pozwala na połączenia ze sobą internetowymi zasobami materialnych przedmiotów przy wykorzystaniu sieci komputerowej. Technologia IoT jest wykorzystywana np. w inteligentnych urządzeniach domowych. Są one w stanie komunikować się między sobą i można nimi łatwo sterować.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.