Wiadomości z Łazisk Górnych

Zostaw liście w swoim ogrodzie! Mogą się w nich schronić małe zwierzęta!

  • Dodano: 2022-10-20 07:00, aktualizacja: 2022-10-19 21:32

Od lat ekolodzy apelują o niegrabienie liści spadających na trawniki i skwery – stanowią one idealną kryjówkę dla małych zwierząt, m.in. jeży. Zaś strażacy przypominają, że palenie stert liści jest prawnie zabronione. Dowiedz się, w jaki sposób możesz pomóc małym zwierzakom!

Nie wypalaj liści!

Osoby posiadające ogrody bądź działki, jesienią zmagają się z ogromną ilością liści zalegającą na ziemi. Mimo apeli ze strony Straży Pożarnej wiele osób decyduje się na palenie liści, co w świetle prawa jest nielegalne, nie mówiąc już o tym, że jest również szkodliwe dla zdrowia. Strażacy przypominają, że palenie liści może spowodować prawdziwy pożar. Za palenie stert liści grozi mandat w wysokości 500 złotych lub kara grzywny do 5000 złotych.

Jak zatem pozbyć się zalegających liści? Należy umieścić je w przeznaczonym do tego pojemniku na odpady lub samodzielnie zawieźć do najbliższego PSZOK-a. Warto jednak rozważyć pozostawienie liści, co może pomóc okolicznym małym zwierzętom.

Schronienie dla zwierząt

Ekolodzy od lat przypominają, że skupiska liści leżące na terenach zielonych są idealną kryjówką dla małych zwierząt, m.in. jeży czy wiewiórek. Wiele miast decyduje się na zostawianie liści na trawie – zbiera się je jedynie z ulic oraz chodników. Dodatkowo ogranicza się również koszenie traw w niektórych miejscach, aby podarować zwierzętom jeszcze więcej schronienia. Ekolodzy podkreślają, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla zwierząt - wystarczy pozostawić liście w swoim ogrodzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również