Wiadomości z Łazisk Górnych

Z kim można wziąć kredyt gotówkowy?

  • Dodano: 2022-06-27 11:30, aktualizacja: 2022-06-30 07:09

Kredyt gotówkowy można wziąć samodzielnie i z reguły nie jest to trudne, ponieważ produkt ten skierowany jest do szerokiego grona klientów. Może się jednak zdarzyć tak, że kwota, której potrzebujesz jest poza twoim zasięgiem. W uzyskaniu odpowiedniej zdolności kredytowej może pomóc więc druga osoba. Zobacz, z kim można wziąć pożyczkę i czy warto to zrobić.

Wspólny kredyt gotówkowy – z kim można go wziąć?

Najczęściej wspólne kredyty biorą małżeństwa, bo stereotypowo to oni krótko po ślubie potrzebują mieszkania, samochodu czy remontu. I rzeczywiście, często taki wspólny kredyt jest dobrym rozwiązaniem dla młodych par, w których każda osoba oddzielnie nie miałaby wystarczającej zdolności kredytowej. Ale to nie jedyna opcja. Kredyt można wziąć z kimś z rodziny, natomiast banki są w tej kwestii niezwykle elastyczne. Dopuszczają również wzięcie wspólnego kredytu z kimś zupełnie obcym, co jest przydatne na przykład w kredytach branych przez wspólników biznesowych. Również pary, które nie są po ślubie lub w ogóle nie mają go w planach, mogą wziąć taką pożyczkę.
Najczęstszą opcją jest wzięcie kredytu w 2 osoby, ale banki zezwalają nawet na 4 współkredytobiorców.

Jakie są warunki wzięcia wspólnego kredytu?

Choć banki są elastyczne w kwestiach pokrewieństwa podczas brania kredytu, inne zasady pozostają dość sztywne. Oznacza to, że kredyt współdzielony jest brany na takich samych warunkach, jak ten brany w pojedynkę. Osoby, które się więc ubiegają o wspólną pożyczkę muszą:

  • być pełnoletnie,
  • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
  • mieć odpowiednią zdolność kredytową 
  • pozytywnie przejść kontrolę w bazach takich jak np. BIK
  • mieć stałe źródło dochodu
  • złożyć wniosek o kredyt gotówkowy w wybranym banku
  • dostarczyć do banku komplet wymaganych dokumentów. 

Jeśli więc osoba, z którą planujesz wziąć kredyt miała problemy ze spłacaniem poprzednich zobowiązań albo ma już jakiś kredyt, może nie być dla ciebie odpowiednim kompanem do kolejnego kredytu. 

Wspólny kredyt gotówkowy – czy to dobre rozwiązanie?

Czy warto brać wspólny kredyt gotówkowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, z kim ten kredyt weźmiesz. Przy kredytach gotówkowych bank nie ingeruje w to, na co pożyczka zostanie wydana. Nie sprawdza również, czy z pieniędzy korzystała jedna osoba czy dwie. Jeśli więc twój współkredytobiorca nie będzie spłacał rat, bank będzie dochodzi swoich praw zarówno u niego, jak i u ciebie. W takim przypadku (zakładając, że nie chcesz zepsuć sobie historii kredytowej i mieć egzekucji komorniczej) całość spłaty kredytu spadnie na ciebie.

Nie zawsze jednak trzeba przewidywać czarny scenariusz. Często wspólny kredyt jest naprawdę dużym ułatwieniem. Z jednej strony, na początku – gdy dobre zarobki i historia twojego kredytowego wspólnika pomogą w uzyskaniu większej kwoty kredytu. Z drugiej strony wtedy, gdy na przykład będziesz mieć przejściowe problemy finansowe. Osoba, z którą wziąłeś kredyt może wziąć na siebie zobowiązanie w którymś miesiącu. 

Niezależnie od tego, czy bierzesz kredyt samodzielnie czy z kimś dobrym pomysłem jest porównanie ofert kredytu gotówkowego w celu wybrania najtańszej opcji. Ułatwi to decyzję, a być może nawet uchroni cię przed wzięciem drogiego, wysoko oprocentowanego kredytu.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również