Śląscy policjanci rozpoczynają okres świąteczny nową kampanią społeczną, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem cyber - zagrożeń oraz higieny używania internetu.
Powszechny dostęp do internetu oraz jego potencjał sprawiają, że stał on się nieodłącznym elementem życia społecznego, rozrywki, pozyskiwania wiedzy czy robienia zakupów. Obserwując prowadzone w tej tematyce badania, statystycznie to młodzież jest najaktywniejszą grupą społeczną korzystającą z internetu.
Niesie to dla młodych ludzi konsekwencje wynikające z braku wystarczającej wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z cyberprzestępczością, ryzykowanymi zachowaniami w sieci, a przede wszystkim możliwością uzależnienia się od świata wirtualnego i jego pokus. Dodatkowo, panująca w kraju i na świecie pandemia wirusa SARS-Co-2 sprawiła, że niezbędnym stało się korzystanie ze środków elektronicznego przekazu, zarówno w pracy, edukacji jak i życiu codziennym. Powyższe sprawia, że ryzyko kontaktu z cyberzagrożeniami i uzależnieniem od internetu radykalnie się zwiększyło.
Prawidłowa higiena korzystania z internetu i multimediów stała się niezaprzeczalnie niezbędnym elementem naszego życia, szczególnie w dobie epidemii
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej zainicjował kampanię pt.: "Wylogowani", która przestrzega przed zagrożeniami ze strony złej higieny użytkowania internetu, w tym portali społecznościowych, a także konsekwencji związanych z jego złym wykorzystaniem. "Wylogowani" to kampania skupiająca się między innymi na prawnych aspektach życia w sieci, poruszająca również inne, ważne tematy społeczne. Osamotnienie, izolacja, zmęczenie, pogorszenie relacji z rodziną i znajomymi czy odrzucenie dawnych zainteresowań, to cena jaką płacimy za nadmierne używanie komputerów i telefonów. Problem ten jest często niezauważany i bagatelizowany, w związku z czym policjanci postanowili zwrócić na to szczególną uwagę.
Kierując się doświadczeniem realizowanych do tej pory działań profilaktycznych, policjanci po raz kolejny połączyli swe siły z samorządem lokalnym. Włodarze powiatu pszczyńskiego, którzy również dostrzegają ryzyko jakie niesie za sobą nierozważne korzystanie z internetu, postanowili włączyć się w działania stróżów prawa. Wspólne przedsięwzięcie policjantów z katowickiej komendy wojewódzkiej, pszczyńskiej oraz Starostwa Powiatowego w Pszczynie to kolejny przykład na to, że reagując wspólnie możemy zrobić więcej.
W ramach kampanii "Wylogowani" zrealizowano spot profilaktyczny, którego scenariusz obrazuje aktualnie występujący problem izolacji społecznej i zatracenia w wirtualnym świecie, a dedykowane kampanii materiały i gadżety informacyjno-edukacyjne mają dodatkowo pomóc dotrzeć do większej grupy odbiorców. W spocie, w roli Mikołaja, wystąpił gościnnie aktor teatralny Adam Kwapisz.
Rozpoczynamy kampanię przygotowanym spotem i materiałami promocyjnymi, a kolejne miesiące przyniosą szereg spotkań i szkoleń z młodzieżą w sposób tradycyjny lub on-line oraz dalsze produkcje filmowe obrazujące zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania internetu.