Wiadomości z Łazisk Górnych

Tydzień bezpieczeństwa pieszych - działania drogówki w powiecie mikołowskim

  • Dodano: 2020-10-28 06:30, aktualizacja: 2020-10-27 17:31

Z uwagi na okres jesienny i pogarszające się warunki drogowe, w dniach 26 do 30 października policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych i poruszających się rowerami.

Głównym celem zaplanowanych na ten tydzień działań drogówki jest zminimalizowanie zagrożenia dla pieszych i kierujących rowerami uczestników ruchu drogowego. Większą liczbę patroli będzie można spotkać, między innymi, w Mikołowie na ulicy Miarki, Młyńskiej i św. Wojciecha, a także w Łaziskach Górnych na ulicy Cieszyńskiej i w Orzeszu na ulicy Gliwickiej.

Jesień w pełni, a warunki na drodze z dnia na dzień pogarszają się

Widoczność jest coraz mniejsza, dlatego warto zwolnić, wzmóc czujność i przewidywać sytuacje na drodze. Piesi muszą czuć się bezpiecznie na przejściu dla pieszych, jednak oni również mają obowiązki – nie powinni zapominać o upewnieniu się, czy do przejścia nie zbliża się z dużą prędkością pojazd. Wówczas nie warto ryzykować i wchodzić wprost przed niego. W najlepszym przypadku skończymy na szpitalnym oddziale ratunkowym, a w najgorszym. Co z tego, gdy pierwszeństwo i przepisy ruchu drogowego są po stronie osoby pieszej, gdy w wyniku błędu kierowcy kończy ona ze złamaną ręką, nogą czy wstrząśnieniem mózgu. Dopiero, gdy upewnimy się, że jest bezpiecznie, wchodźmy na pasy.

Gdy pieszy porusza się poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma chodników zawsze powinien znajdować się po lewej stronie drogi, na poboczu, aby dostrzec jadące z naprzeciwka samochody i w razie zagrożenia móc zareagować, by odsunąć się jeszcze dalej od jezdni. I co istotne, zwłaszcza zimą powinien nosić elementy odblaskowe. Dzięki nim, jest widoczny ze znacznie dalszej odległości dla kierowców, a przez mają oni więcej czasu na ewentualną reakcję.

Działania zaplanowane zostały w dniach 26 do 30 października

Przestrzegajmy przepisów prawa – swoistego fundamentu, gwarantującego bezpieczeństwo na drogach. Apelujemy również o wzajemny szacunek, wzajemne zrozumienie między kierowcami, a osobami pieszymi. Tylko swoista symbioza, współistnienie między tymi dwiema grupami uczestników ruchu pozwoli zapewnić bezpieczeństwo, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu - apelują policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również