Wiadomości z Łazisk Górnych

Pracowity weekend dla policjantów. Zatrzymano także nietrzeźwego łaziszczanina

  • Dodano: 2023-02-21 06:30, aktualizacja: 2023-02-20 18:21

Miniony weekend był dla mikołowskiej drogówki wyjątkowo pracowity. Od piątku policjanci skontrolowali pond 123 pojazdy, ujawniając tym samym 136 wykroczeń, z czego aż 70 to przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Wśród sprawców drogowych przewinień byli niestety nietrzeźwi kierujący. Rekordzista miał ponad 3.7 promila alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Intensywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w powiecie mikołowskim rozpoczęły się już w piątek. Tego dnia mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą NURD (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Wówczas priorytetem byli piesi i rowerzyści, których, mimo zimowej pory, nie brakuje. Największym jednak zagrożeniem okazali się kierujący samochodami, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Rekord promili padł w sobotę

  • 18 lutego, godzina 11.05, Gostyń, ulica Rybnicka: według zgłoszenia świadków, kierujący samochodem marki BMW, jadąc od strony Kobióra, miał wymusić pierwszeństwo innemu pojazdowi, po czym wjechał na parking za miejscową przychodnią zdrowia i wyszedł z samochodu chwiejnym krokiem. Skierowani na miejsce policjanci wylegitymowali mężczyznę. Okazało się, że 51-letni mieszkaniec Wyr miał w organizmie ponad 2,3 promila alkoholu, a ponadto, od końca 2021 roku mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zatrzymany trafił do izby wytrzeźwień.
  • 19 lutego, godzina 07.05, Mikołów, skrzyżowanie ulic Krawczyka i Katowickiej: kontrola kierującego samochodem marki BMW wykazała, że mieszakniec Mikołowa w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2,4 promila alkoholu w organizmie. To nie pierwsza taka sytuacja, bowiem 37-latek był już zatrzymywany przez mikołowską drogówkę prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu.
  • 20 lutego, godzina 04.55, Ornontowice, ulica Zamkowa: kierujący samochodem peugeot 107 mieszkaniec powiatu wodzisławskiego przebadany alkomatem z wynikiem 0,28 mg/l w wydychanym powietrzu, co daje ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. 37-latkowi zatrzymano dokument prawa jazdy.
  • 20 lutego, godzina 05.10, Ornontowice, ulica Zwycięstwa: kierujący samochodem marki hyundai mieszkaniec Gliwic zatrzymany w związku z pozytywnym wynikiem badania alkomatem. 38-latek miał w organizmie nieco ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy.
  • 20 lutego, godzina 07.42, Łaziska Górne, ulica Jana Pawła II: kierujący samochodem opel vivaro 47-letni łaziszczanin zatrzymany do kontroli drogowej z wynikiem pozytywnym: 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu, a więc ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają

Jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które oprócz 2-letniego więzienia, grozi wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz obligatoryjna kara finansowa w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.
Za kolejne prowadzenie pojazdu po pijanemu, sąd orzeka nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w wysokości co najmniej 10 tys. złotych.

  • Piłeś – nie jedź!
  • Twoją jazdę „na podwójnym gazie”, ktoś może przepłacić życiem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również