Wiadomości z Łazisk Górnych

Policjanci radzą, jak skutecznie zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym w internecie

  • Dodano: 2023-08-18 07:30, aktualizacja: 2023-08-18 07:38

Kontrola aktywności dzieci i młodzieży w sieci nie jest podyktowana brakiem zaufania do nich samych, a uzasadnionym brakiem zaufania do osób, które znajdują się po drugiej stronie komputera lub telefonu. Młodzi użytkownicy bardzo często nie są po prostu świadomi zagrożeń, które mogą ich spotkać. Tych, niestety jest całkiem sporo. Jednym z nich jest zawieranie znajomości na odległość. Decydując się wejść w taką relację, tak naprawdę nigdy nie mamy stu procentowej pewności, z kim rozmawiamy.

Kilka wskazówek dla rodziców, jak zapewnić bezpieczeństwo w sieci najmłodszym:

  • ustalmy z naszymi pociechami jasne zasady. Po pierwsze, że rodzic w każdym momencie może przeczytać treści zamieszczane przez dziecko w sieci, dotyczy to również konwersacji przy użyciu komunikatorów społecznościowych. Umówcie się, na niekasowanie wiadomości. Jeśli nasz podopieczny zaczyna takie wiadomości usuwać, powinien być to pierwszy sygnał, że być może ma coś do ukrycia.
  • ograniczmy czas spędzany przed komputerem lub telefonem. Optymalna opcja, to ta, w której wieczorami i nocami wszystkie urządzenia odkładane są w jedno ustalone miejsce w domu. Istnieje wiele aplikacji i rozwiązań technicznych dla rodziców, aby mogli nawet zdalnie odłączać dostęp do sieci. Pamiętaj jednak, aby każde takie działanie poprzedzone zostało rozmową w dzieckiem, w której określone zostaną zasady korzystania z sieci. Ważne jest, aby najmłodsi nie traktowali takiego sposób postępowania jak kary, a raczej przestrzegania uprzednio ustalonych reguł.
  • rodzice mają możliwość ograniczenia treści, jakie dziecko może wyszukać w internecie (tutaj również z pomocą przychodzą różnego rodzaju aplikacje i funkcjonalności tak zwanej kontroli rodzicielskiej w sieci.
  • rozmawiajmy, pytajmy i dopytujmy, szczególnie w zakresie relacji nawiązywanych przez nasze dzieci w sieci. Jeśli pojawia się nowa koleżanka lub kolega, poproście o szczegółowe informacje, skąd taka osoba jest, ile ma lat, do jakiej szkoły chodzi i tym podobne. Zawsze, przekazane dane, możemy sami zweryfikować w sieci. Dla przykładu, jeśli nowy znajomy naszego dziecka mówi, do jakiej konkretnie placówki uczęszcza, sprawdźcie Państwo, czy istnieje ona w rzeczywistości. Przeglądnijcie profil ów znajomego. Brak prawdziwych zdjęć lub tylko jedna niewyraźna opublikowana fotografia może być sygnałem, że bezpieczeństwo podopiecznych jest zagrożone.
  • uczulajcie dzieci, aby nie przekazywały szczegółowych informacji w sieci na swój temat. Plan dnia, miejsce zamieszkania, czy rozmowy o problemach i troskach? To naprawdę za dużo jak na relację w sieci.
  •  zawsze powtarzajcie dzieciom, że jakiekolwiek spotkania z osobami poznanymi w sieci winne odbywać się tylko i wyłącznie za zgodą i pod kontrolną was samych. Możecie zaproponować na przykład, że na pierwsze takie spotkanie udacie się wspólnie z waszą pociechą.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży 

Policjanci podczas prowadzonych spotkań profilaktycznych, powyższe wskazówki starają się przekazywać bezpośrednio dzieciom i młodzieży. Opowiadają o przypadkach niebezpiecznych sytuacji związanych z zawieraniem znajomości w sieci. Bardzo często będąc przy tym temacie, tłumaczą swoim słuchaczom, czym jest zjawisko handlu ludźmi i jak nie stać się jego ofiarom. 


Źródło: Policja.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również