Wiadomości z Łazisk Górnych

Od dzisiaj kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wznawiają normalną produkcję

 • Dodano: 2020-07-06 11:30

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że od dzisiaj 6 lipca wszystkie kopalnie spółki, które ze względu na pandemię koronawirusa wstrzymały wydobycie, wróciły już do normalnej pracy. Podczas przestoju w kopalniach prowadzono niezbędne prace zabezpieczające.

Kopalnie PGG wznowiły wydobycie po trzytygodniowej przerwie

Polska Grupa Górnicza poinformowała, że od poniedziałku, 6 lipca do normalnej pracy wracają wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej S.A., w których na trzy tygodnie wstrzymano produkcję z powodu pandemii.

Przypomnijmy, że ograniczenie produkcji objęło 10 zakładów górniczych PGG:

 • Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych,
 • Piast w Bieruniu,
 • Ziemowit w Lędzinach,
 • Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej,
 • Chwałowice w Rybniku,
 • Marcel w Radlinie,
 • Rydułtowy w Rydułtowach,
 • Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach,
 • Wujek w Katowicach.

Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie. W wymienionych zakładach od dzisiaj przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować.

Plan operacyjny na trzeci kwartał 2020 roku

Polska Grupa Górnicza przedstawiła także plan operacyjny na trzeci kwartał 2020 r., który zakłada m.in. 

 • utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach Polskiej Grupy Górniczej S.A. 
 • oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki.

- Podobnie jak wszystkie firmy sektora, PGG S.A. funkcjonuje w warunkach rozległego i głębokiego kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Dzięki masowemu programowi badań przesiewowych i rygorystycznym środkom ostrożności (ze wstrzymaniem produkcji włącznie) zagrożenie udało się opanować. Epidemia w Polskiej Grupie Górniczej S.A. szybko wygasa. Według stanu na poniedziałek 6 lipca w spółce wyzdrowiało już 88 proc. pracowników. Codziennie rośnie liczba tzw. ozdrowieńców, którzy mogą bezpiecznie wrócić do pracy - czytamy w komunikacie Polskiej Grupie Górniczej.

Sytuacja epidemiczna w kopalniach PGG

Stuprocentowy wskaźnik ozdrowień odnotowały ruchy wydobywcze Pokój i Wesoła oraz Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli i Centrum Logistyki Materiałowej PGG. W wielu oddziałach PGG S.A. odsetek ozdrowieńców zbliża się o stu procent, np. w kopalni Sośnica wynosi 99 proc. w kopalni Murcki-Staszic - 96 proc.), w Ruchu Jankowice kopalni ROW - także 96 proc. 

Spółka poinformowała, że o sukcesie w opanowaniu trudnej sytuacji epidemicznej zdecydowały przede wszystkim testy przesiewowe.

- O sukcesie w opanowaniu trudnej sytuacji epidemicznej zdecydowały przede wszystkim testy przesiewowe na skalę bez precedensu w Unii Europejskiej wśród pracowników jednej firmy. W PGG S.A. od pierwszych dni maja wykonanych zostało (łącznie w dwóch turach) aż 50641 takich badań. W ramach prewencji zdrowia pracowników zarząd zadecydował o sfinansowaniu przez spółkę m.in. zakupu nowoczesnych aparatów diagnostycznych dla laboratorium przy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach. Jego przepustowość zwiększy się nawet do 2 tys. testów na dobę i pozwoli na błyskawiczne przebadanie załóg kopalń PGG S.A. w razie nadejścia kolejnych fal zagrożenia Covid-19 - czytamy w komunikacie PGG.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również