Policjanci łaziskiego patrolu zatrzymali do kontroli pojazd, którego kierujący był na drodze wyjątkowo niezdecydowany. Podejrzany styl jazdy oraz ciągłe zmiany kierunku trasy wzbudziły w mundurowych obawy co do trzeźwości kierowcy. Mieszkaniec Chorzowa był nie tylko pijany, ale także pozbawiony przez sąd uprawnień do kierowania.
Niezdecydowanie podczas jazdy było wynikiem spożywanego wcześniej alkoholu
23 lutego, godzina 1:00, Mikołów, ulica Prusa: do policyjnej kontroli zatrzymany został kierujący Volkswagenem 39-letni mieszkaniec Chorzowa. Jak się okazało, jego niezdecydowanie podczas jazdy było wynikiem spożywanego wcześniej alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organiźmie ponad 2 promile. Ponadto, od lipca 2020 roku mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ już wcześniej wsiadł za kółko "na podwójnym gazie".Teraz znów stanie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Pijani kierowcy stanowią poważny problem społeczny na polskich drogach. Dlatego walka z nimi to jeden ze stałych priorytetów mikołowskiej drogówki. Oprócz działań prewencyjno-kontrolnych mundurowi regularnie włączają się w kampanie profilaktyczne organizowane przez inne instytucje, których celem jest wypromowanie wizerunku trzeźwego, odpowiedzialnego kierowcy i pasażera. Każdy kto wsiada do samochodu z przekroczoną normą alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi stanowi ogromne zagrożenie na drodze. Tym wszystkim, do których nie dotarły apele i ostrzeżenia przypominamy o konsekwencjach z jakimi muszą liczyć się nietrzeźwi kierowcy:
Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeśli kierowca był karany za jazdę po alkoholu i ponownie zasiądzie za kółkiem w stanie nietrzeźwym, grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto osoba, która drugi raz prowadziła pod wpływem alkoholu, zostaje zobowiązana do większego świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jego minimalny wymiar to 10 000 zł. Natomiast minimalna długość zakazu poruszania się pojazdem zostaje zwiększona do 3 lat. Trzecia jazda po alkoholu oznacza, że kierowca dożywotnio utraci prawo jazdy.