Wiadomości z Łazisk Górnych

"Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy". Kampania edukacyjna w Łaziskach Górnych

  • Dodano: 2023-03-28 06:00, aktualizacja: 2023-03-27 18:27

Wystartowała Kampania edukacyjna dot. profilaktyki chorób odkleszczowych pod hasłem "Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”.

Celem kampanii jest propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.

Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów (środków odstraszających), obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy!

Stosuj zasady profilaktyki chorób odkleszczowych:

  • zaszczep się przeciwko KZM;
  • stosuj środki odstraszające kleszcze (repelenty);
  • idąc na spacer do lasu, wybierz odpowiednie ubranie;
  • unikaj miejsc bytowania kleszczy - w lesie i na łące nie kładź się na trawie, nie siadaj przy niskich krzewach i na pniach;
  • jeśli kleszcz wkłuł się w Twoją skórę, usuń go jak najszybciej w całości, bez uciskania go.
"Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy". Kampania edukacyjna w Łaziskach Górnych / fot. UM Łaziska Górne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również