Budynek z zewnątrz już od dawna wyglądał schludnie. Ci, którzy mijali go na co dzień, mogliby zdziwić się jednak, jak wnętrza komisariatu odbiegają od jego części elewacyjnej. Niedawno zakończył się remont łaziskiej jednostki Policji. Mundurowi pełniący tam służbę cieszą się z lepszych warunków, bo wyższy starndard socjalny przekłada się na lepszą jakość obsługi petentów. Ponadto, to jedyny policyjny budynek w powiecie, do którego niepełnosprawni ruchowo, mogą dostać się bez jakichkolwiek barier
Komisariat Policji w Łaziskach Górnych przy ulicy Dworcowej to budynek z pierwszej połowy XX wieku, zaadaptowany na potrzeby Policji po 1990 roku. Na przestrzeni czasu wiele się zmieniło, a prowadzone prace modernizacyjne wreszcie dały wyczekiwany rezultat.
Dokładnie 9 lat temu miała miejsce renowacja elewacji, ale dopiero dziś można powiedzieć, że remont jednostki został zakończony. Prace wznowione zostały jesienią 2019 roku i krótko przed świętami Bożego Narodzenia obiekt nabrał nowego wymiaru, dostosowanego także do potrzeb petentów z niepełnosprawnością ruchową.
Kompleksową zmianą objęte zostały wszystkie pomieszczenia biurowe, korytarze i sanitariaty. Całkowitej wymianie uległa także instalacja elektryczna. Koszty rzędu blisko 500 tysięcy złotych pokryte zostały z funduszu Komendy Głównej Policji. Dzięki wsparciu łaziskiego samorządu w jednostce znajduje się teraz nowe wyposażenie w postaci mebli. Jednym z charakterystycznych elementów w budynku są drewniane schody, które ze względu na konstrukcję, mogły zostać poddane jedynie drobnej "kosmetyce". I choć swoim wyglądem nie dorównują całości, jednak, jak mówią łaziscy policjanci, ten trochę archaiczny fragment wnętrza nadaje komisariatowi dawnego klimatu.
Poza kwestią wizualną zmienił się komfort codziennej, całodobowej służby miejscowych policjantów. Ale nie tylko o ich odczuciach tutaj mowa. Jako siedziba instytucji publicznej, stanowi ona narzędzie do realizacji określonych zadań - w tym wypadku - służących lokalnej społeczności. Począwszy od tzw. okienka dyżurnego, poprzez miejsce przyjmowania zawiadomień, pokoje, w których odbywają się przesłuchania, skończywszy na sanitariatach - poprawiło się wiele.
Największą jednak wartością, co wydawać by się mogło w dzisiejszym czasach czymś oczywistym, jest fakt, że dzięki przeprowadzonej modernizacji komisariatu, osoby poruszające się np. na wózku inwalidzkim, mogą bez problemu dostać się do budynku, a wykonywane wówczas czynności odbywać będą się w pomieszczeniu na parterze. W całym powiecie mikołowskim, to jedyny taki budynek Policji, co daje mundurowym szansę na zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.