Wiadomości z Łazisk Górnych

Jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą? Policja podpowiada

 • Dodano: 2024-06-27 12:00

Słoneczna pogoda i ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Policjanci przypominali dziś na basenach miejskich o podstawowych zasad ostrożności i rozwagi.

Policjanci odwiedzili miejskie baseny

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych, w trosce o bezpieczeństwo w rejonach akwenów wodnych, udali się dziś na baseny miejskie na terenie powiatu mikołowskiego. Zgromadzonym przypominali, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i rozsądek.

Oprócz cennych porad mundurowi informowali także o konkursie plastyczno – filmowy pn. „Artystyczny-przeWODNIK”, którego celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów. To jednak niejedyne tematy poruszane przez funkcjonariuszy.

Oprócz bezpieczeństwa nad wodą, czyli odpowiednich zachowań podczas kąpieli i przebywania w rejonie akwenów oraz reagowania na sygnały dawane przez ratowników wodnych policjanci rozmawiali z dziećmi o tym, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie spędzać wakacyjny czas podczas zabawy na przykład na podwórku.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nie narażać się na utratę zdrowia, a nawet życia:

 • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby uprawnione, unikajmy tzw. dzikich kąpielisk,
 • stosujmy się do regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują,
 • starajmy się nie pływać sami — dobrze, gdy ktoś obserwuje nas w trakcie pływania,
 • nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody — takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa, w miarę możliwości bezpiecznie zweryfikujmy głębokość wody oraz ukształtowanie dna,
 • nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.

Alkohol wpływa na zachowanie człowieka, powoduje m.in.:

 • upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej;
 • opóźnienie czasu reakcji, brawurę;
 • rozproszenie uwagi;
 • obniżony krytycyzm.

Przygotuj się do drogi:

 • sprawdź stan techniczny pojazdu przed wyjazdem, poziom płynów, opon, naładowanie akumulatora.
 • jeśli jesteś kierowcą, nie spożywaj alkoholu wieczór przed wyjazdem. Dobry refleks i skupienie na drodze zależą od stanu psychofizycznego.
 • nie spiesz się w trakcie przejazdu, wzmożony ruch sprawia, że częściej dochodzi do zdarzeń drogowych.

Wakacje to dla policjantów czas wytężonej pracy. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo na drogach, nad wodą oraz wszędzie tam, gdzie tylko będą gromadzić się dzieci i młodzież. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich w szczególności nad wodą.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również