Wiadomości z Łazisk Górnych

Graficiarze zniszczyli krzyż kamienny

  • Dodano: 2019-04-12 12:15

Policjanci z Mikołowa zatrzymali dwóch 18- latków, którzy w połowie lutego na terenie Łazisk Górnych, dokonali uszkodzenia krzyża kaplicznego.

Sprawa ma szczególny charakter, bowiem krzyż wpisany jest do gminnego rejestru zabytków. O dalszym losie mężczyzn zadecyduje sąd.


Przydrożny krzyż kamienny mieści się na rogu ulic Piaskowej i Górniczej w Łaziskach Górnych

Jego powstanie datuje się na rok 1817. W czasie II wojny światowej, krzyż uległ częściowemu zniszczeniu, natomiast w roku 1967 został przeprowadzony jego gruntowny remont. Z końcem 2001 roku, uchwałą obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Nie tak dawno z kolei, bo w roku 2018, krzyż został poddany renowacji, której koszt poniesiony przez gminę wynosił 35 tysięcy złotych.

Do zniszczenia pomnika doszło 19 lutego br., kiedy to dotychczas nieznani sprawcy uszkodzili go poprzez naniesienie na niego napisów farbą. Dzięki wnikliwej pracy policjantów mikołowskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą doszło przedwczoraj do ustalenia dwóch sprawców tego niegodziwego czynu. Okazali się nimi dwaj osiemnastoletni mieszkańcy Łazisk i Mikołowa. Sprawa ma charakter szczególny z uwagi na to, że mężczyźni za ten czyn odpowiedzą z Ustawy o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wczoraj "graficiarze" usłyszeli prokuratorskie zarzuty, do których popełnienia obaj się przyznali. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed mikołowskim sądem.

Przepisy prawa w tej sytuacji przewidują karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Graficiarze zniszczyli krzyż kamienny

Komentarze (3)    dodaj »

  • PopCorn

    Jakbym kibicował Ruchowi, to bym miał szalik, wiedział wszystko o klubie i jeździł na każdy mecz. Jak widać w Łaziskach kibice Ruchu Chorzów to zwykli wandale. Kto w końcu zainteresuje się tak uświnionym przez nich miastem. Nawet żółte skrzynki z gazem są "przemalowane" w barwy klubu. Miasto przez nich wygląda jak chasiok! Zwykli wandale a nie kibice! Przez nich tylko cierpi drużyna z Chorzowa.

  • PT

    Patologia smRodow

  • Podpis

    Całe Łaziska są zbazgrane i jakoś nikogo to z włodarzy nie rusza. Co tu dywagować. Miasto z każdym rokiem wygląda coraz gorzej. Brud i bylejakośc po kolejnych pracach czy robotach tylko to potęgują. Nikt nad tym już chyba nie panuje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również