Wiadomości z Łazisk Górnych

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw - śląscy policjanci niosą pomoc ofiarom

  • Dodano: 2024-02-22 10:00, aktualizacja: 2024-02-22 13:11

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw został zainicjowany przez Radę Europy i obchodzony jest od 22 lutego 2006 roku. To wyjątkowa okazja do zwrócenia uwagi na potrzeby i prawa ofiar przestępstw oraz propagowania środków ochrony i wsparcia dla nich. W Polsce organizowane są różnorodne wydarzenia, seminaria i akcje edukacyjne, mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat tej problematyki i promowanie działań na rzecz poprawy sytuacji osób poszkodowanych przez przestępstwa.

Ofiarom  należy pomagać

Europejski Dzień Ofiar Przestępstw to ważne święto poświęcone wszystkim, którzy doświadczyli skutków przestępstw. Jest to czas, aby pamiętać o tych, którzy ucierpieli z powodu przemocy, oszustw, czy innego rodzaju przestępstw.

Jest to także ważny dzień, aby okazać wsparcie wszystkim, którzy doświadczyli skutków przestępstw.
Jak można pomóc? Przede wszystkim warto być wsparciem dla poszkodowanych, słuchać ich historii i oferować pomocną dłoń. Szanować ich prywatność i emocje. To ważne, aby osobom dotkniętym przestępstwem okazywać empatię i zrozumienie, a także oferować im praktyczną pomoc, np. w znalezieniu profesjonalnej pomocy psychologicznej lub prawnej, zachęcać lub pomagać w kontaktach z organami ścigania, jeśli sami nie są w stanie poradzić sobie z formalnościami.

Jak zgłosić przestępstwo?

Przestępstwo można zgłosić w każdej jednostce Policji. Aktualnie trwa również Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, podczas którego każda zainteresowana osoba będzie mogła uzyskać bezpłatną poradę prawną w wielu instytucjach, w tym w jednostkach Policji. Wzorem lat poprzednich również śląscy policjanci biorą udział w tym przedsięwzięciu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również