Wiadomości z Łazisk Górnych

Czy egzaminy gimnazjalne odbędą się? Rząd i nauczyciele o 15 wznawiają dialog

  • Dodano: 2019-04-09 13:45

Trwa drugi dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli - ostatnie rozmowy między przedstawicielami pracowników oświaty a rządem odbyły się w niedzielę wieczorem i nie przyniosły wówczas żadnego rozstrzygnięcia. Dziś w imieniu rządu Beata Szydło zaprosiła przedstawicieli strajkujących na godzinę 15 do Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog, aby wznowić rozmowy. Nauczyciele odpowiadają - będziemy tam, ale jeżeli nie dostaniemy innej propozycji, to będzie to czas stracony.

Czy egzaminy odbędą się zgodnie z planem? Rząd i kuratorzy oświaty zapowiadają, że tak, ale czy na pewno?

Jak zapowiedziała Beata Szydło podczas dzisiejszej konferencji prasowej, kuratoria i poszczególne województwa są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów:

Odpowiedzialni za egzaminy są dyrektorzy szkół i Centrala Komisja Egzaminacyjna. Szczegóły będziecie państwo poznawali dzisiaj w ciągu dnia – będą komunikaty Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie. Natomiast jeszcze raz chcę zaapelować do nauczycieli, żeby jutro młodzież miała komfort napisania tych egzaminów w spokoju, w takich warunkach, żeby nie było stresu - mówiła Beata Szydło.

DO kwestii przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych odniosła się również Minister Edukacji Anna Zalewska, która w Programie 1 Polskiego Radia mówiła:

Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia egzaminów, samorządowcy też szanując strajkujących, dzwonią do nas, informują, że egzaminy się jednak odbędą. Nauczycieli bardzo proszę, żeby ten dzień spędzili właśnie ze swoimi uczniami, a rodziców żeby się nie denerwowali - zapowiadała szefowa MEN.

Czy tak jest w rzeczywistości i czy egzaminy faktycznie odbędą się zgodnie z harmonogramem - o tym zapewne wielu uczniów przekona się dopiero jutro, a to niestety nie jest sytuacja komfortowa ani dla nich, ani dla rodziców. Na razie na sporze między nauczycielami a rządem nie zyskał jeszcze nikt, natomiast to właśnie oczekujący na egzamin uczniowie są obarczeni dodatkowym stresem i do końca nie wiedzą, czego się spodziewać.

O tym, że egzaminy gimnazjalne na Śląsku odbędą się przekonywała Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty:

W dniu jutrzejszym 38 tysięcy uczniów trzecich klas gimnazjum przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. Wraz z uczniami ten bardzo ważny moment będą przeżywali także ich rodzice. Wszyscy będziemy jutro zdawać egzamin z odpowiedzialności i egzamin z rzetelnego wypełniania swoich obowiązków – zaznaczyła Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty - Zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby przebiegł on spokojnie w naszym województwie – mówi Bauer.

Kurator zapewniała także, że do kuratorium wciąż zgłaszają się osoby, które zadeklarowały, że posiadają odpowiednie kwalifikacje do poprowadzenia egzaminów i mogą je nadzorować. 

Dialog między nauczycielami a rządem będzie wznowiony o godzinie 15 - obie strony deklarują dobrą wolę i chęć porozumienia

Ponowne zaproszenie do dialogu jest ze strony rządu o tyle zaskakujące, że podczas konferencji prasowej Beata Szydło nie potwierdziła, aby nauczycielom miała zostać przedstawiona jakaś nowa propozycja. Z początku prezes ZNP zapowiedział, że oczekuje ustanowienia mediatora, ostatecznie jednak zadeklarował, że delegacja tego związku pojawi się w Centrum Dialog na rozmowach:

O 14:45 przedstawiciele pojawią się w CPS Dialog na rozmowach z rządem. Zakładamy, że na pewno rząd ma dobrą wolę w rozwiązaniu tego konfliktu, podobnie i my, więc spróbujemy sobie poradzić w dotychczasowym schemacie bez mediatora, natomiast pytanie z czym rząd przychodzi na te rozmowy - mówił po konferencji Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Drugie największe ugrupowanie biorące udział w strajku, a więc Forum Związków Zawodowych, również deklaruje obecność na rozmowach:

Postępem jest to, że propozycja spotkania ze strony rządowej, szkoda tylko, że nie była ona wczoraj złożona. Ale jeżeli rzeczywiście to spotkanie będzie polegało na tym, że rząd będzie nam tłumaczył, jak dobre jest to porozumienie, to będzie to strata czasu. Jeżeli rząd nie będzie miał innych propozycji to porozumienie przez nas nie zostanie zawarte - mówił Rafał Jankowski, wiceprzewodniczący FZZ.

Czy rząd i nauczyciele dojdą dzisiaj do porozumienia, czy może jednak czekają nas kolejne dni strajku, a egzaminy nie odbędą się, albo odbędą się z utrudnieniami? Czas pokaże.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również