Wiadomości z Łazisk Górnych

Bezpieczne wakacje dla łaziskich seniorów

  • Dodano: 2023-07-19 12:30

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych wziął udział w spotkaniu w ramach, zorganizowanej przez miejscową placówkę społeczną, Strefy Sąsiedzkich Pogaduszek. St.sierż. Sebastian Kapias, który od kilku lat specjalizuje się w profilaktyce prosenioralnej, przestrzegał przed oszustami i wyjaśnił, na czym polegają najczęściej występujące obecnie procedery.

Prelekcje dla seniorów 

Wczoraj przed południem st.sierż. Sebastian Kapias z łaziskiej jednostki Policji spotkał się z seniorami z Łazisk Górnych. Dzielnicowy został zaproszony do wzięcia udziału w przedsięwzięciu pod nazwą Strefa Sąsiedzkich Pogaduszek, którego organizatorem jest Centrum Usług Społecznych w Łaziskach Górnych. Korzystając z letniej aury, wydarzenie odbyło się przed Dziennym Domem Senior+ przy ulicy Wyszyńskiego.

Policjant omówił najczęściej pojawiające się obecnie metody działania oszustów, których ofiarami padają starsi ludzie. Przestępcy, którzy sztukę manipulacji opanowali do perfekcji, wykorzystują zaufanie seniorów i ich brak czujności. St.sierż. Kapias uczulał, by być przezornym i weryfikować informacje, które oszuści przekazują zwykle telefonicznie. Osoba po drugiej stronie przedstawia się na różne sposoby – wnuczek, pracownik pomocy społecznej, policjant, pracownik banku, a osoby starsze chętnie wdają się w rozmowę. Trzeba jednak uważać, by nie dać się zmanipulować i nie stracić oszczędności. Policjant zwrócił też uwagę na temat pokazów firm zachęcających do "okazyjnych zakupów". Seniorzy chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami i zadawali pytania dotyczącego tego, jak reagować, by szybko pozbyć się takiego telefonicznego intruza.

Internetowa mapa zagrożeń 

Dzielnicowy zachęcał uczestników do korzystania z internetrowych narzędzi: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Została ona zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony internetowej można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach. Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji, powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.

Aplikacja „Moja Komenda”  dostępna dla każdego 

Drugim z polecanych przez mundurowego narzędzi była mobilna usługa „Moja Komenda”, ułatwiająca lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę Policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją bezpłatnie pobrać w App Store i Google Play. Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.


Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Mikołowie

Komentarze (1)    dodaj »

  • Okno na ulicę

    Propozycja. Akcja bezpieczny policjant. Bez kogutów, bez świateł. Policyjny samochód pędził wczoraj przez Bradę jakby nie czytał ostatnich wiadomości o wypadku w Krakowie. Panowie. Dawajcie dobry przykład społeczeństwu. Niech na dobrej gadce się nie kończy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również