Wiadomości z Łazisk Górnych

Bezpieczne Andrzejki 2023: Policja przypomina o zagrożeniach związanych z alkoholem

  • Dodano: 2023-11-29 12:30

W nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są „Andrzejki”. Będzie to dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed adwentem. Policjanci apelują do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę po alkoholu.

Andrzejki 2023

Popularne imieniny Andrzeja obchodzone 30 listopada są okazją do licznych spotkań towarzyskich. W tym roku wypadają w środku tygodnia, dlatego wielu z nas będzie świętować w ten i następny weekend. Jeśli zdecydujemy się pojechać na spotkanie samochodem, pamiętajmy, że prowadząc pojazd, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto wcześniej zorganizować alternatywny dojazd i powrót z zabawy.

Piłeś? Nie jedź!

Prowadząc samochód po alkoholu albo innych środkach działających podobnie narażamy się na niebezpieczeństwo. Stajemy się potencjalnym zagrożeniem dla innych, ponieważ działanie alkoholu lub narkotyków upośledza zdolności psychofizyczne. Zakłóca koordynację ruchową, odbieranie bodźców wzrokowych i słuchowych, a także wydłuża czas reakcji oraz zaburza zdolność racjonalnej oceny sytuacji drogowej.

Pasażerowie powinni pamiętać, że choć nie kierują pojazdem, mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo podróży. Nie gódźmy się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość. Nie dopuszczajmy też, aby pojazdem kierowała osoba po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Jeżeli zdecydujemy się na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o własne bezpieczeństwo. W warunkach wieczorowych i nocnych kierujący później niż zwykle zauważają pieszych ubranych na czarno lub szaro. Warto więc zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowy również na obszarze zabudowanym.

Mundurowi przypominają, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wyeliminowania alkoholu z organizmu. Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Badanie można wykonać w większości komend i komisariatów Policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również