Wiadomości / Atrakcje Śląska Łaziska Górne  

Żory – poznaj atrakcje miasta ognia

  • Dodano: 2023-12-08 12:26:00

Żory to jedno z najstarszych miast znajdujących się na Śląsku. Na terenie miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Poznaj atrakcje miasta ognia. 

Atrakcje turystyczne Żor 

Żory to miasto położone w południowej części województwa śląskiego. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to książę opolski Władysław pozyskał wieś Żory i podniósł je do rangi miasta. Wobec tego średniowieczne mury miejskie w Żorach są jednymi z najstarszych na Śląsku. Historia tego miasta jednak nie zawsze była łatwa. Początkowo, jak większość miasteczek Żory były zbudowane z drewnianych domów, wobec tego często dochodziło do pożarów. Jeden z nich był szczególnie dotkliwy. 11 maja 1702 spłonęło całe miasto. Od tego czasu, co roku mieszkańcy Żor obchodzą Święto Ogniowe. 

Mimo tych trudnych wydarzeń ogień stał się symbolem Żor, a miasto wykorzystuje go w bardzo przyjazny i ciekawy sposób. 

Muzeum Ognia w Żorach

Inspiracją do powstania tak nietypowego obiektu to między innymi wyżej wspomniane Święto Ogniowe. Miejsce swoją architekturą zachwyca już z zewnątrz. Budynek o nieregularnym kształcie i ciekawym kolorze ma nam przypominać buchający płomień. Środek muzeum jest równie ciekawy. Ekspozycja obiektu jest zaprojektowana w sposób, który umożliwia odwiedzającym samodzielne zapoznawanie się z nią. Dzięki czemu możemy zdobywać nową wiedzę i umiejętności poprzez zabawę. 

Muzeum Miejskie w Żorach

Muzeum Miejskie powstało w 2000 roku, jest to nowoczesny budynek, który ciekawie wkomponował się w dawną kamienicę. Gromadzone w nim są głównie eksponaty związane z dziejami Żor. Dzięki czemu odwiedzający mogą podziwiać wspaniałe ekspozycje etnograficzne. Wystawa „Nasza tożsamość”, jest jedną z ciekawszych, stanowi refleksyjną podróż w czasie i przestrzeni. Przybliża kulturę i historię Żor. Zwraca także uwagę na problem tożsamości ludzi zamieszkujących wschodnią część Śląska – dzisiejsze województwo śląskie i wschodnią część opolskiego. 

Park wodny Aquarion

Park wodny Aquarion jest idealną opcją dla tych, co preferują aktywny wypoczynek. Obiekt jest wyposażony w wiele wodnych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Do dyspozycji mamy między innymi zjeżdżalnie, jacuzzi, sauny, „rwącą rzekę”, ściankę wspinaczkową, kąpiele solankowe. Jest to oczywiście tylko namiastka tego, co ma do zaoferowania park wodny.

Rynek w Żorach 

Rynek jest centralnym punktem miasta, wraz z całym Starym Miastem jest jego najstarszą częścią. Został zachowany w układzie urbanistycznym z czasów lokacji miasta. Przylegają do niego zrekonstruowane pozostałości murów obronnych. Tuż obok znajdziemy kilka ciekawych architektonicznie obiektów – ratusz miejski oraz kościół parafialny pw. św. Filipa i Jakuba.

Kościół świętych Filipa i Jakuba w Żorach 

Parafia pochodzi z czasów, gdy Żory były jeszcze wsią. Budowę kościoła datuje się na przełom XIII i XIV wieku. W czasach reformacji budowla została przejęta przez luteranów, kapłani katoliccy nie mogli sprawować obowiązków i musieli opuścić miasto. Dopiero w roku 1629 roku kościół wrócił w ręce katolików. Wewnątrz znajdują się cenne obrazy, rzeźby i sprzęty. W prezbiterium możemy zobaczyć obraz Matki Bożej Miłosierdzia pochodzący z 1690 roku. Obok kościoła stoi wzniesiony w XVII w. krzyż Bożej Męki. W pierwszej połowie XIX w. przy kościele świętych Filipa i Jakuba powstał cmentarz, na którym znajduje się zabytkowy krzyż pokutny. 


Źródło: UM Żory