Wiadomości z Łazisk Górnych

W jaki sposób prać wszystkie rodzaje ubrań w pralce

  • Dodano: 2018-07-03 12:15

Właściwa pranie odzieży zwiększa jej trwałość i estetyczny wygląd. Nikt nie lubi zmechaconych, rozciągniętych, wyblakłych lub co gorsza niedopranych ubrań. Przecież to co mamy na sobie świadczy o nas. Aby uchronić się przed tym wszystkim zawsze należy czytać oznaczenia prania na metkach, czyli zalecenia producentów.

Wstępna segregacja i przygotowanie do prania

Zrobić pranie, czyli włączyć pralkę i nastawić program potrafi każdy. Jednak nie każdy wie co oznaczają liczne znaczki na metkach i symbole prania.  Umieszczone są one w konkretnym celu. Nie przestrzegając tych oznaczeń nie dziwmy się później efektom. Najczęstsze zalecenia dotyczą rodzaju prania, rodzaju suszenia, temperatury wody, środków ostrożności przy korzystaniu ze środków chemicznych. Nowoczesne pralki wyposażone są w liczne programy prania, różne liczby obrotów, których nie można stosować dowolnie.

W pierwszej kolejności, aby prawidłowo zrobić pranie należy przystąpić do segregacji ubrań, czyli podziału ich na kolory, rodzaje materiałów lub przeznaczenie np. bielizna pościelowa, ręczniki,  bielizna, ubranka dziecięce, ubrania robocze, spodnie jeansowe, odzież delikatna itp. Istnieją pewne zasady typu: nie pierzemy biały ubrań z czarnymi, pościeli i ręczników z bielizną czy skarpetkami, które są z reguły bardziej zabrudzone, koców z odzieżą,  wełny z bawełną itd.

Podstawowe oznaczania prania

Temperatura prania to podstawowy symbol prania. Jest szczególnie ważna w przypadku prania kolorowego lub delikatnego. W przypadku pierwszego, za wysoka temperatura prania powoduje jego farbowanie i blaknięcie, a w przypadku drugiego deformowanie materiału. Obecnie dostępne są specjalne chusteczki, które po wrzuceniu do prania wyłapują wypłukujące się barwniki.  To dodatkowo zabezpieczy pranie. Decydując się na programy prania  sugeruj się znaczkami na metkach. Najczęściej producenci zalecają pranie w  40° C. 

Rodzaje materiałów to kolejny wyznacznik determinujący sposób prania

Przeważająca część prania to materiały bawełniane, które można prać spokojnie w 40° C, a nawet 60° C (pościel, ręczniki, ubranka dziecięce, bielizna). Włókna syntetyczne tzn.  poliester, elastan pierzemy z reguły w 30° C i 40° C.  Te są odporne na zagniecenia i trwałe. Obroty pralki mogą być wyższe niż w przypadku bawełny.

Delikatne materiały takie jak np. wełna, jedwab i kaszmir źle znoszą pranie. Najczęściej decydujemy się w ich przypadku na pranie ręczne. Nowoczesne pralki posiadają już takie programy prania, dopasowane do tego rodzaju materiałów. Temperatura prania wynosi wówczas 30°, a obroty są najniższe z możliwych.

W szczególny sposób należy zadbać także o odzież sportową. Do ich prania stosuje się odpowiednie detergenty, a unika się środków zmiękczających, aby zachowywała swoje funkcje. W ich przypadku koniecznie trzeba przestrzegać zaleceń co do temperatury prania i tego co podają znaczki na metkach. Więcej na temat symboli prania i oznaczenia prania.

Detergenty do prania

Wybór detergentów opiera się na zasadzie: nie za dużo, nie za mało. Zbyt dużo środku piorącego powoduje zbyt obfite pienienie, a zbyt mała ilość słabsze tarcie i w efekcie gorszą skuteczność prania.  Program prania, jakim jest pranie ręczne lepiej wypierze, kiedy zastosujemy żel lub płyn, ponieważ proszek w niskiej temperaturze prania ręcznego i niskich obrotach tego programu może nie rozpuścić się i osadzić na praniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Laziska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.