Ciąża to wyjątkowy czas. W twoim ciele rozpoczyna się nowe życie, o które powinnaś zadbać najlepiej, jak to tylko jest możliwe. Jeżeli w ciąży jesteś po raz pierwszy, odpowiednie zadbanie o siebie oraz o maluszka może okazać się sporym wyzwaniem. Jednak bez paniki – na pewno bez problemu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Ich najważniejszym źródłem będzie na pewno lekarz prowadzący twoją ciążę oraz położna. Do wielu przydatnych porad dotrzesz również w Internecie – pamiętaj tylko, by każdą z nich skonsultować ze specjalistą.
Jeśli chodzi o wiedzę, którą powinna posiadać każda przyszła mama, nie sposób zapomnieć o poszczególnych etapach ciąży oraz o tym, jak zmienia się wówczas ciało twoje oraz maluszka. To okres bardzo szybkich zmian, na które twój organizm może reagować w niespotykany do tej pory sposób. Warto więc dowiedzieć się, jak wygląda kalendarz ciąży czego powinnaś spodziewać się na poszczególnych etapach ciąży. Tę kwestię omawiamy w kolejnych akapitach tego artykułu.
Kalendarz ciąży: I trymestr. Radość, zaskoczenie i dokuczliwe objawy. Jak przetrwać początek ciąży?
1 trymestr ciąży zaczyna się specyficznymi objawami. Chociaż wiele z nich jednoznacznie kojarzy nam się z rozwijającym w łonie matki nowym życiem, to żadnego z nich nie można traktować jako stuprocentowe potwierdzenie. Aby mieć pełną pewność co do tego, czy jesteś w ciąży, musisz udać się do lekarza. Do umówienia wizyty powinny skłonić cię przede wszystkim:
- poranne mdłości: dla wielu kobiet to właśnie one są najbardziej dokuczliwym objawem ciąży. Za ich występowanie może odpowiadać wahanie poziomu poszczególnych hormonów lub stres, który często towarzyszy pierwszym tygodniom ciąży;
- brak miesiączki: to symptom, który wiele pań skłania do wizyty u ginekologa oraz wykonania testu. Warto jednak pamiętać, że cykl menstruacyjny może być zaburzony także z innych względów. W niektórych przypadkach krwawienie zresztą występuje mimo tego, że w macicy rozwija się zarodek;
- parcie na pęcherz: nerki w ciąży produkują więcej płynów, co przekłada się na zwiększone oddawanie moczu;
- nadwrażliwość na niektóre smaki i zapachy: większość lekarzy jest zdania, że niechęć do zapachu perfum, niektórych kosmetyków, papierosów czy wielu potraw to mechanizm, dzięki któremu organizm przyszłej mamy chroni się przed czynnikami mogącymi zaszkodzić maluchowi;
- „zachcianki” żywieniowe: to w zasadzie odwrotny mechanizm – bardzo prawdopodobne, że w ten sposób organizm zaspokaja zapotrzebowanie na składniki pokarmowe niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Poza prawidłową dietą, warto zadbać też o suplementację dostosowaną do zapotrzebowania przyszłej mamy. Ich wybór skonsultuj z lekarzem. Szeroki wybór dostępnych bez recepty preparatów znajdziesz między innymi na Allegro;
- powiększający się brzuch i piersi oraz rozstępy: w pierwszym trymestrze najczęściej dochodzi do powiększenia sutków, które poza tym stają się tkliwe i bolesne;
- zmęczenie i senność: w ciąży organizm kobiety produkuje więcej progesteronu, który w takim stężeniu ma działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie.
Kalendarz ciąży: II trymestr. Sytuacja wreszcie się uspokaja. Według wielu mam to najlepszy czas
Drugi trymestr jest zwykle dużo łatwiejszy od pierwszego. Większość dolegliwości, o których pisaliśmy przy okazji pierwszego znika. Przyszłej mamy nie męczą już poranne nudności, nie jest senna i zmęczona, a nadwrażliwość na smaki i zapachy udaje się okiełznać, wiedząc, jakich czynników należy unikać. Jednocześnie wciąż rosnący brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by przeszkadzać w codziennych czynnościach.
Poprawę widać też na innych polach. Włosy i paznokcie, które zazwyczaj w pierwszym trymestrze są osłabione, wracają do dobrej formy. Kobieta ma też znacznie więcej energii niż w pierwszych trzech miesiącach. To więc najlepszy czas na zdrową aktywność fizyczną – spacery, wyjścia na basen lub – jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań – nieforsujące wycieczki rowerowe. Warto też zadbać o relaks – z dobrą książką, w teatrze czy w kinie lub w gronie przyjaciół (najlepiej przy przystosowanym do potrzeb ciężarnej jedzeniu).
Kalendarz ciąży: III trymestr. Ostatnia prosta – niebawem powitacie maluszka. Jak się do tego przygotować?
Trzeci trymestr ciąży ponownie potrafi dać się we znaki przyszłej mamie. Rosnące dziecko waży coraz więcej, przez co pojawiają się coraz intensywniejsze bóle kręgosłupa. Powiększający się brzuch utrudnia zaś wiele czynności – na przykład zakładanie butów czy zadbanie o higienę. W wielu przypadkach konieczne okazuje się nawet skorzystanie z pomocy partnera lub najbliższych.
Możesz też zacząć już odliczać dni do momentu, kiedy na świecie pojawi się wyczekane dziecko. Warto więc – o ile nie zrobiłaś tego wcześniej – kompletować wyprawkę do szpitala oraz przedmioty, które będą niezbędne, kiedy maluch wreszcie z wami zamieszka. Zamiast męczących „wycieczek” po sklepach, proponujemy zakupy online. Na Allegro znajdziesz wszystko, czego będziecie potrzebować w pierwszych tygodniach życia pociechy, a oszczędzisz czas, wysiłek i pieniądze.